Magyar kutató nyerte el a fődíjat szerdán a fiatal tehetségek innovációs versenyén a franciaországi Reimsben, az innovatív vállalkozások európai regionális fórumán, az Innovacton.
Haidegger Tamás, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem PHD-hallgatója a kézfertőtlenítés minőségét jelző Stery-Hand elnevezésű találmányával érdemelte ki az Európai Bizottság által támogatott Innovact Campus Awards 3 ezer eurós pénzjutalommal és egy 700 euró értékű számítógéppel járó elismerését.
A fiatal kutató elmondta: egyik kollegájával és két master-hallgatójával közösen dolgozta ki azt a projektet, amelynek alapvető célja a kórházi ellátások során keletkezett úgynevezett másodlagos nozokomiális fertőzések visszaszorítása.
Az UV-fénnyel működő Stery-Hand készülék néhány másodperc alatt érzékeli, hogy a vizsgált kézfej melyik része mennyire "tiszta", és ezt a hozzá kapcsolt számítógép képernyőjén különböző színekkel jelzi, az adatokat pedig el tudja tárolni. A kézmosás minőségét ellenőrző berendezéssel a feltalálók reménye szerint jelentősen javítható a kézhigiéniés viselkedés az egészségügyi dolgozók körében, elsősorban a sebészeti bemosakodások esetén. Becslések szerint a jobb kézmosással harminc százalékkal lehetne csökkenteni a kórházi fertőzések arányát - hangsúlyozta a fődíjas.
A fiatal kutatók eddig három egészségügyi intézetben végeztek méréseket a készülékkel: a budapesti Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben, a Marosvásárhelyi Megyei Kórházban és egy szingapúri kórházban, s már több magyarországi egyetemtől is vannak "meghívásaik".
A pozitív klinikai visszajelzések után Haidegger Tamás szeretne a prototípusból egy igazi, eladható terméket fejleszteni, és forgalmazót találni hozzá. A konkrét igények alapján történő tökéletesítéshez már bekapcsolódott a közelmúltban alakult osztrák orvostechnikai kutatóközpont is.
Az Európai Unió soros magyar elnöksége alkalmából Magyarország volt a díszvendége a franciaországi Reims-ben kedden és szerdán 15. alkalommal megrendezett innovatív vállalkozások európai regionális fórumának, az Innovactnak. A kétnapos találkozó a fiatal tehetségek innovációs versenyével zárult, amelyre az Európai Unió tagállamaiból jelentkezhettek egyetemisták, fiatal kutatók és vállalkozók innovációs tervekkel. Az Európai Bizottság által támogatott 3 ezer eurós fődíjra, illetve az 1500 eurós jutalommal járó második és harmadik díjra 27 országból 162 pályázat érkezett, közülük három magyar projekt is bekerült a legjobb harminc döntőjébe. A feltalálók személyen mutathatták be projektjeiket Reimsben.