szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A binaurális hangok (ütemek) tulajdonképpen hallhatatlanok, mégis képesek ilyen-olyan hatást előidézni az agyunkban. Immár okostelefonokkal is előállíthatók ilyenek.

Nem új keletű dologról van szó, hiszen már az 1800-as évek első felében felfedezték az úgynevezett binaurális hangokat: ha a jobb és a bal fülünk egymástól csupán csak egy kicsit (néhány Hz-cel) eltérő hangot hall, akkor az agyunk ezekből egy harmadik hangot állít elő, ami azután különös módon hat az agy területire. (Kicsit olyan ez, mint amikor térhatású kép alakul ki a jobb és a bal szemünk által látott, kicsit eltérő képből.)

A binuaurális hangok (vagy ahogy még hívják: a binaurális ütemek) mibenlétéről korábban már mi is írtunk, most viszont újra előkerült a téma, napjainkra hangszerelve.

Az elmúlt időszak kutatásai egyre több információt szolgáltattak a binaurális hangokról, egyre jobban pontosították, hogy melyik hat serkentőleg, melyik pihentetőleg az agyra, sőt melyiknek van altató hatása.

Erre természetesen a mobil appok fejlesztői is felfigyeltek, és immár mind iOS-es, mind androidos platformon elérhetők ezek, a digitális drogoknak is nevezett hanghatások. iOS-re készült például a 0,99 dolláros Altered States (15 program egy app-ban), az 1,99 dolláros BrainWave (30 program egy app-ban), illetve az ugyancsak ennyibe kerülő, ám 100 binaurális hanghatást tartalmazó Ambi Science. Még ingyenes megoldás is akad az AppStore-ban: az iBrainWave. Állítólag az „édes álmokat” segíti elő a SleepStream 2 Pro, ezért is 0,99 dollárt kell fizetni.

Androidos telefonokra is jelentek meg ilyen „digitális drogok”, például a béta állapotban lévő ingyenes Binaural Beats Therapy és az elalvást segítő Android Sleep & Binaural Beats alkalmazás.

Vannak persze, akik arra is felhívják a figyelmet, hogy itt azért mégiscsak az agy működésébe történik egyfajta beavatkozás, azaz nem teljesen veszélytelen dologról van szó, s időnként mellékhatásokról (pl. fejfájás) is hallani, arról nem is beszélve, hogy mint ahogy nincsen két egyforma ember, nem biztos, hogy mindenki ugyanúgy reagál ezekre a hangokra. Ha tehát valaki úgy gondolja, kávé helyett inkább ezekkel az appokkal fogja serkenteni az agyát, vagy ilyen segítséggel próbál mélyebben aludni, az csakis a saját felelősségére tegye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!