szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Íme 5 érv azzal kapcsolatban, hogy miért érdemes akár egy kis- vagy közepes vállalkozásnak is bérelt vonali internetet használni.

Magyarországon jelenleg a legalább 10 főt foglalkoztató szervezetek 93 százaléka rendelkezik közvetlen internet-hozzáféréssel, derül ki a Bell Research Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság részére készített "Távközlési szolgáltatások használata az üzleti felhasználók körében 2012" című felmérésből. Ma már tehát nem az a kérdés, hogy egy vállalatnak szüksége van-e internetkapcsolatra, sokkal inkább az, hogy milyenre.

A Bell Research adatai szerint ma Magyarországon a 10-49 főt foglalkoztató vállalatoknak csupán 9 százaléka rendelkezik bérelt vonali internet előfizetéssel. Minél nagyobb ugyanakkor egy vállalat, annál elterjedtebb ez a megoldás: a közepes vállalatok körében 17, a nagyvállalatoknál már 36 százalék a bérelt vonal penetrációja. A kkv-szektorra jellemző tehát a bérelt vonal alacsonyabb elterjedtsége, talán nem véletlen, hogy a kutatás szerint ugyanezen kör közel negyede jelezte elégedetlenségét szolgáltatója teljesítményével.

Az ACE Telecom összegyűjtött néhány érvet a bérelt vonal használata mellett.

1. Saját csatorna

Ha valaki felismeri az internet megkerülhetetlen szerepét üzleti folyamatai elvégzésében, az nem engedheti meg magának, hogy osztozzon az internetkapcsolaton. Ahogy egy versenyúszó sem úszik másokkal egy sávban. A bérelt vonal dedikált csatornát biztosít az előfizetőnek, a kizárólagos használat minden előnyével.

2. Garantált sávszélesség

Nézzünk egy szemléletes példát: a kilencvenes években nagyon figyelmesnek kellett lenni egy hangfal vagy hifi vásárlásakor, hogy az azon feltüntetett teljesítményt milyen mértékegységben adták meg. Gyakran nagyobb számmal szerepelt rajta a nagyon jól csengő PMPO Watt nagysága, ami nem az állandó, hanem a gyakran 5-6-szor olyan magas maximális teljesítményt mutatta. Egy internetkapcsolat kiválasztásakor sem szabad hagynunk, hogy a rendszerint nagyobb betűvel feltüntetett maximális sávszélesség megtévesszen minket, ugyanis ami állandóan rendelkezésünkre fog állni, az a garantált sávszélesség. A bérelt vonal esetében ez a két szám jellemzően megegyezik, ami 100 százalékos sávszélesség-garanciát jelent.

3. Az igazi széles sáv szimmetrikus

A sáv szélessége azonban korántsem az egyetlen fontos tényező. Ha az internetkapcsolat nem szimmetrikus, vagyis a feltöltés és a letöltés sebessége nem egyezik meg egymással, akkor a feltöltési oldal túlterhelése akár a letöltést is akadályozhatja. Mintha a szemben tempózók arrébb tolnák a köteleket, ezzel lassítva a másik sávban úszókat. A bérelt vonal esetében a feltöltés és a letöltés sebessége megegyezik, így nem fordulhat elő, hogy egy nagyobb fájl küldése lassítja a böngészést vagy más, interneten végzett munkafolyamatot.

4. Magas rendelkezésre állás

Az internetalapú működés esetében kiemelt fontosságú a rendelkezésre állás, hiszen még egy kisebb vállalkozásnál is azzal járhat a hálózati kapcsolat kiesése, hogy a munkatársak nem tudnak levelezni, nem érik el a közös szervert, és semmilyen internetkapcsolatot igénylő feladatot nem tudnak elvégezni. Rendelkezésre állás tekintetében a bérelt vonal verhetetlen.

5. Biztonságos kapcsolat

Nem véletlen, hogy a tisztán adatátvitelre használt vállalati hálózatok esetében a bérelt vonal a legelterjedtebb: a Bell Research felmérése szerint a vállalatok 28 százaléka, sőt a nagyvállalatoknak több mint a fele veszi igénybe erre a célra. A bérelt vonal biztonságos kapcsolatot garantál: a telephelyek egy adathálózatba kötése esetében például a publikus internetet nem érintő megoldást jelent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!