szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A népszerű világsztárok közösségi oldalait több tízmillió felhasználó követi világszerte. Egy-egy bejegyzést akár százezren is lájkolnak, ez pedig alkalmat ad a kártevők és a kéretlen reklámok terjesztőinek arra, hogy megtévesszék a rajongókat.

Shakira és Cristiano Ronaldo Facebook-oldalait több mint százmillió felhasználó követi. Eminem, Rihanna és Vin Diesel posztjaira 80-90 millió rajongó kíváncsi. Ők a legnépszerűbb sztárok a Facebookon, egy-egy bejegyzésüket, fotójukat akár százezer felhasználó is lájkolja, és olyan mennyiségű hozzászólás érkezik oldalaikra, melyet nehéz moderálni.

Ezt a helyzetet használják ki a kéretlen reklámok és kártevők terjesztői arra, hogy megtévesszék a rajongókat, és a saját oldalaikra irányítsák át őket. Shakira bejegyzéseinek hozzászólásai között Tetris játékot népszerűsítenek, Ronaldo oldalán Facebook-vírusokat találhatunk, Eminemén pedig randioldalak linkjeit.

Korántsem csak ártalmatlan csínytevésről van szó, mindez kőkemény üzlet az elkövetők számára. A több mint 6 millió Facebook-követővel bíró nőcsábász és pókeres fenegyerek, Dan Bilzerian oldalán a G Data vírusirtó szakemberei olyan kommenteket is felfedeztek, melyek agresszívan terjesztett és potenciálisan kártékony androidos alkalmazásokra mutatnak.

A módszer rendkívül egyszerű, hiszen kiszámítható, hogy Dan Bilzerian követői milyen tartalmakra kíváncsiak. A beígért pornóvideó helyett azonban egy fenyegetéssel találkoznak, mely szerint mobiltelefonjuk veszélyben van (megfertőződött), és a veszély elhárításához azonnal telepíteniük kell egy adott alkalmazást.

A stratégia a jelek szerint működik, a hivatkozott két alkalmazást, a DU Battery Saver és az APUS Launcher programokat 50, illetve 5 millió alkalommal töltötték már le nemzetközi és magyar felhasználók a Google Play áruházából. A G Data szerint a terjesztésük azért is jelenthet üzletet, mert segítségükkel a bűnözők megszerezhetik a felhasználók személyes adatait és emailcímeit, majd kéretlen reklámokat küldhetnek a letöltők számára. Az is hozhat néhány százezer dollárt a terjesztőknek, ha a felhasználók elhiszik a marketingígéreteket, és előfizetnek az alapértelmezésben ingyenes alkalmazások prémium verzióira.

A tanulság az, hogy egy mobilalkalmazás többmilliós letöltési száma még nem jelenti azt, hogy jó minőségű, megbízható szoftverről van szó. Az Apple és a Google piactereinek leegyszerűsített, a letöltések számán alapuló értékelési módszere a jelek szerint kijátszható. A DU Battery Saver programhoz tartozó duapps.com domaint egyébként Kínában regisztrálták egy gmailes emailcímről. Telepítésekor nem csupán az alkalmazáson belüli vásárlásokat engedélyezzük, hanem többek között azt is, hogy a program hozzáférjen a fiókadatainkhoz, fotóinkhoz, hívási és a wifi csatlakozási információinkhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!