szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mark Zuckerberg év eleje óta dolgozik azon, hogy intelligensebbé tegye lakását. A projekt néhány hónap alatt hatalmas fejlődésen ment keresztül.

A Facebook-vezér januárban jelentette be, hogy olyan mesterséges intelligenciát (MI) épít a saját háza köré, ami segít elvégezni a mindennapos feladatokat. A projektről aztán sokáig nem lehetett hallani, augusztusban viszont kiderült, ha apránként is, de halad a fejlesztés: az MI már képes pirítóst sütni. Hogy ez miért nem lebecsülendő teljesítmény, arról itt írtunk korábban, a jelek szerint viszont azóta sikerült még profibbá fejleszteni a rendszert.

Zuckerberg nemrég a Fast Company stábját engedte be a házába, ahol megmutatta, mire is képes most az általa csak Jarvisnak keresztelt rendszer (aminek a nevet a Vasember című filmből kölcsönözte). Technikai oldalról annyit érdemes tudni, hogy a rendszert PHP-ben, Pythonban és Objective C-ben fejlesztette, amit jelen pillanatban a számítógépéről és a Facebook Messenger alkalmazásból tud irányítani.

Facebook

Jarvis már a világítást, a hőmérsékletet és az ajtókat is képes kezelni, és hangos odaszólással a Spotifyt, az okostelevíziót és az IP-kamerákat is irányítani lehet vele. A rendszer a szöveges üzenetet képes felolvasni, érteni pedig megérti a természetes emberi beszédet is, ha igény van rá, szöveges formában el is menti. Jarvis nem csak kifejezetten artikuláltan mondott parancsszavakra hallgat, hanem, állítja Zuckerberg, értelmezni is tudja a szöveget.

Zuckerberg szerint amikor arra kéri az MI-t, hogy kapcsolja be a zenét, a rendszer megnézni, milyen dalokat hallgatott utoljára, és az alapján választja ki a lejátszott zenét. Ha azonban Zuckerberg más stílusú dalt akar hallgatni (mert mondjuk nem passzol az adott hangulatához), elég csak valami olyasmit mondania, hogy „ez nem túl jó, keress valami jobbat”, a rendszer pedig máris új dalt kezd el játszani.

A bejárati ajtókhoz szerelt biztonsági kamerák segítségével a rendszer azt is felismeri, hogy ki az, aki épp megérkezett, és ki az, aki épp távozik a házból. Zuckerberg erre egy olyan szervert épített, ami folyamatosan figyeli a kamerák képét, emellett pedig egy két lépésből álló folyamat fut rajta. Elsőként egy arcfelismerő program indul el, ami azonosítja az érkező vendéget, majd megnézi, rajta van-e azon a vendéglistán, akiket Zuckerberg vár. Ha igen, Jarvis beengedi őket, majd szól a Facebook-vezérnek, hogy megérkeztek.

Facebook
Facebook

Zuckerberg a következő időszakban az iOS-es alkalmazás után most egy androidos verziót is készít az MI vezérlésére. Tervei szerint Jarvist az egész világ számára elérhetővé tenné, azonban mivel a mesterséges intelligencia jelenlegi formájában az ő speciális igényeihez igazodik, ezen még dolgoznia kell.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!