szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem is gondolná, de akár egy fényképről is fontos biometrikus azonosítókat tudnak megszerezni a hackerek. Érdemes óvatosnak lenni.

Azt ma már mindenki tudja, vagy legalábbis tudnia kellene, hogy nem szabad megosztani érzékeny adatokat, személyazonosításra alkalmas információkat a közösségi oldalakon. Azonban a képekkel, szelfikkel már más a helyzet, ezeket általában ártalmatlannak tartjuk.

Azonban – derítették ki japán kutatók – már egy ártatlannak tűnő V betű felmutatása a fotón lehetővé teszi, hogy a hackerek képesek legyenek reprodukálni az ujjlenyomatot. A japán nemzeti informatikai intézet szakemberei szerint egy jól megvilágított és tiszta kép esetében akár háromméteres távolságból is rekonstruálható az ujjlenyomat.

Egyre elterjedtebbé válik a biometrikus azonosítás
Wikimedia

Egyébként – írja a The Telegraph – nem ez az első alkalom, hogy a biometriai adatok megbízhatóságát kétségbe vonják. 2015-ben például Angela Merkel íriszét fotózták le, és sikeresen feloldottak vele egy teszttelefont. A biometrikus adataink mindig velünk vannak, nem változtathatók meg, és nem is gondoljuk, hány helyen tesszük elérhetővé ezeket. S ha egyszer valaki megszerezte és eladja a sötét weben, akkor a veszély életünk végéig megmarad.

S hogy miként lehet védekezni, leszámítva, hogy ne mutassuk a béke jelét a fotókon? Készült már olyan fólia, amely az ujjbegyre tehető, és megakadályozza az ujjlenyomat másolását, azonban ez csak egy kísérlet volt, a technológia nincs is még készen, nem is beszélve a kényelmetlenségről. A labda inkább a készülékgyártók térfelén pattog, olyan eszközöket várnánk, amelyek a biometrikus teszteket teszik biztonságosabbá. Például hogy nem csupán az ujjlenyomatot olvassák le, hanem a mélyebb szöveteket és a pulzust is figyelik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!