szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újab probléma lépett fel az emberiséget értékes ismeretekkel gyarapító Kepler űrtávcsőnél, ezért a kutatók inkább alvó üzemmódba kapcsolták az eszközt. Október 10-én kiderül, maradt-e még benne elég üzemanyag.

Egyre inkább úgy fest, hogy megpecsételődött a Kepler űrtávcső sorsa, és hamarosan végleg elbúcsúzhatunk a NASA eddigi legsikeresebb bolygóvadász-küldetését teljesítő eszköztől. A Keplerben ugyanis már alig van üzemanyag, ráadásul a méréseket sem tudja folytatni, így egyelőre ismét hibernálták a szakemberek az űrtávcsövet.

A NASA legutóbb júliusban tette alvó üzemmódba a Keplert, hogy elegendő üzemanyaga maradjon ahhoz, hogy az általa őrzött utolsó képeket még vissza tudja küldeni a Földre. Augusztusban aztán elindultak a csomagok a NASA központjába, időközben azonban újabb probléma támadt, így a kutatók kénytelenek voltak ismét hibernálni az eszközt.

Az űrtávcsövet irányító csapat szerint néhány hete történhetett valami a Keplerrel, az ugyanis képtelen a teleszkópot a megfelelő irányba állítani. Mindez az alacsony üzemanyagszint miatt komoly probléma, ezért a szakembereknek nem nagyon maradt más választásuk, csak a hibernálás, így ugyanis talán még képes lesz az utolsó adatcsomagokat is elküldeni a Földre.

NASA

Erre egészen október 10-ig kell majd várni, bár még így is kérdés, maradt-e annyi üzemanyag az eszközben, hogy képes legyen végrehajtani a feladatot. Az űrtávcsövön ugyanis nincs olyan műszer, ami mutatná az üzemanyag szintjét, így a tudósok gyakorlatilag "vakon" irányítják. Ha azonban sikeres lesz az adatküldés, a Keplert újra munkába állítják.

Az űrtávcső az elmúlt 9 évben már 19 megfigyelési missziót hajtott végre, a NASA szakemberei pedig úgy döntöttek, a hátralévő időszakra már kihozzák belőle a maximumot. Eddig egyébként 2600 bolygót talált a szerkezet a Naprendszeren kívül, és még mindig bőven van adat, amit nem dolgoztak fel a tudósok.

Szerencsére attól nem kell tartani, hogy a Kepler után nem lesz majd mivel folytatni a megfigyelést, az utód TESS ugyanis már javában dolgozik. Néhány hete például egy szuperföldet fedezett fel a NASA új szondája.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!