szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Iparági hírek szerint egy már létező operációs rendszer is felkeltette a kínai Huawei érdeklődését, amely már teszteli is a szoftvert. Egy finn megoldásról van szó, androidos appokat is futtat.

Össztűz alatt a Huawei
A Trump-adminisztráció előbb főellenséggé nevezte ki a Huaweit, majd a vállalat magabiztossága és felhasználói lelkesedés megtépázása után, úgy tűnik, kihátrál az amerikai vállalatok számára elrendelt embargóból. Kérdés, hogy a Huawei megbízik-e ezután az amerikai beszállítókban, vagy inkább saját lábakra próbál állni.
Friss cikkek a témában

Elképzelhető, hogy a jövőben sokkal ismertebbé válik a Sailfish nevű operációs rendszer, miután az Androidot elvesztő Huawei állítólag ezzel a platformmal is elkezdett ismerkedni – jelentette az orosz The Bell.

A Sailfish operációs rendszer kezelőfelülete
Jolla

A kínai gyártó helyzete azt követően vált nehézzé, hogy az amerikai kormányzat különféle szankciókkal korlátozta mozgásterét, amely egy idő után az Androidot fejlesztő Google-t is lépésekre sarkallta. Ezután jelentek meg hírek arról, hogy a jövőben képtelen lesz a keresőóriás rendszerének használatára a Huawei, amelynek új felület után kell tehát néznie.

A gyártó már korábban is rendelkezett egy B tervvel a hasonló szituációk elkerülése érdekében, de az utóbbi napokban felgyorsultak az események: a vállalat bejegyeztetett egy új operációs rendszerre utaló nevet, illetve olyan hírek is felmerültek, amelyek szerint a platformot már ősszel bemutathatják a kínaiak. A felület állítólag 60%-kal gyorsabb, mint az Android.

Búcsú.
Kaufmann Balázs

Az újonnan szárnyra kelt értesülések azonban arra engednek következtetni, hogy a Huawei talán egy C tervvel is rendelkezik: úgy tudni, erős érdeklődést mutatnak a finn Jolla cég Sailfish nevű rendszere iránt, amelynek érdekessége, hogy androidos appokat is képes kezelni, ráadásul a legtöbb mai szolgáltatással, köztük az Instagrammal is elboldogul – anélkül, hogy a szoftveren bármilyen módosítást végre kellene hajtani.

A Sailfish egyetlen "hátránya", hogy a rendszer egy GNU/Linux-alapú alternatíva, a Jolla pedig több kudarcon is átverekedte magát az évek során, mire helyzetét stabilizálni tudta. Évekkel korábban olyannyira elfogyott a pénzük, hogy a munkatársak felét elbocsátották, és csak kis híja volt, hogy a vállalat ajtajára végül nem került lakat. Mindez mára rendeződött, a Sailfish pedig több nagy kiadást is megélt.

Hogy a Huaweinek pontosan milyen célja van a finn gyártmánnyal, egyelőre nem ismert. Elképzelhető, hogy egyfajta mentőövként tekintenek rájuk, ha saját fejlesztésük egy nem várt ok miatt még a kiadás előtt kudarcot vallana.

Ha érdekli, mi lesz a Huawei telefonok sorsa, lájkolja és figyelje a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!