Pavló Péter
Pavló Péter
Tetszett a cikk?

Jawed Karim, a YouTube egyik alapítója San Diego állatkertjében készített egy rövid, 18 másodperces videót, amit aztán fel is töltött a platformra. Ez volt az első videó, ami felkerült a YouTube-ra.

Internettörténeti jelentőséggel bír április 23-a. 2005-ben ezen a napon töltötték fel a legelső videót a YouTube-ra, méghozzá nem más, mint Jawed Karim, a cég egyik alapítója. Valószínűleg akkor még ő sem sejtette, hogy egy egész iparágat megváltoztató/meghatározó platformot hoz létre társával, és, hogy nagyjából másfél évvel később dollármilliárdosként gondolhat saját magára.

A szóban forgó videót nyugodtan tekinthetjük a világ első vlogjának is – igaz, ma már bőven nem felel meg a trendeknek a 18 másodperces hosszúságával. (Sőt, ilyen alapon inkább az egyre nagyobb konkurenciát jelentő TikTokra való.) A Me at the zoo című felvételt cikkünk írásának pillanatáig

90 248 494 alkalommal tekintették meg,

és lényegében arról szól, hogy Karim San Diego állatkertjében beszél az elefántok előtt az elefántokról.

Apró érdekesség: Karim a videó leírásában felvetette, hogy visszatér a helyszínre, ahol a videó készült, ha a csatornája eléri a 10 millió feliratkozót. Jelenleg 791 ezernél jár.

A YouTube már azelőtt is durván növekedett, hogy eladták volna a Google-nek: miután 2005 novemberében hivatalosan is elindult a platform, 2016 májusára már naponta több mint 65 ezer videó került fel rá. Nem csoda, hogy a Google óriási összeget adott érte. Azóta sokat változott az oldal, legutóbb épp márciusban kapott egy komolyabb ráncfelvarrást.

A Google szerint a YouTube-nak

  • mára több mint 2 milliárd felhasználója van,
  • akik naponta 1 milliárd órányi megtekintést hoznak össze,
  • a 18-34 évesek nézik a leginkább a videókat,
  • több mint 100 országban és 80 nyelven érhető el,
  • a megtekintések 70 százaléka pedig ma már mobileszközről történik.

Az igen meggyőzőnek tűnő eredmények mellett sajnos a botrányok sem kerülték el a YouTube-ot. Az elmúlt években a platformon is megjelentek az álhíreket és összeesküvés-elméleteket terjesztő kamu felhasználók – ami ellen megpróbálták felvenni a harcot –, a videómegosztót pedig elérte egy pedofilbotrány is, ami miatt több cég is úgy döntött, – átmenetileg – nem hirdet az oldalon. És nem a tavalyi volt az első ilyen akció, 2017-ben a terroristák és a rasszista propaganda miatt nagyon sok vállalat hagyott fel a hirdetések közzétételével.

A YouTube-bal kapcsolatos legfrissebb fejlemény, hogy a videómegosztó is kiveszi a maga részét a koronavírus-járvány elleni védekezésből: az Európai Unió kérésére picit rontották a videók minőségét, hogy nagyobb sávszélesség jusson az otthonról dolgozóknak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!