Az mára közismert, hogy a méhek az ökológiánk egyik legfontosabb alkotóelemeit jelentik. Éppen ezért rendkívül fontos lenne, hogy vigyázzunk rájuk, és megpróbáljuk életben tartani őket, ám úgy tűnik, nem vagyunk túl hatékonyak.
A Marylandi Egyetem legfrissebb tanulmánya szerint az Egyesült Államokban egyetlen év leforgása alatt, 2019 áprilisa és 2020 áprilisa között a méhészek az állományuk majdnem felét, 43,7 százalékát veszítették el. Ez a második legnagyobb veszteség 2006 óta, ekkor kezdték el ugyanis nyilvántartani a méhállományt.
Az állatok számára általában a tél jelenti az életveszélyes időszakot, a felmérés szerint az elmúlt télen az elhullási ráta mégis meglehetősen alacsony volt: mindössze 22,2 százalék, ami 6,4 százalékkal alacsonyabb a felmérés átlagánál – írja az Earther. Ehhez képest a nyáron 32 százalékos volt a pusztulás, ami 10 százalékkal magasabb az átlagosnál.
A tanulmány szerint a nyári súlyos méhpusztulásnak több oka is volt. Egyfelől az azt megelőző kemény tél hatott ennyire negatívan az állatokra, másrészről pedig az ázsiai méhatka is hozzájárult ahhoz, hogy jelentős mértékben megritkuljon az állomány. Ez az állat a méhek testén élősködik, miközben vírusokat terjeszt. Emiatt a kolóniák legyengülnek, az egyedek elhullanak.
Emellett hozzájárult a pusztuláshoz az is, hogy 2019 nyara volt eddig a legforróbb az Egyesült Államokban (is). Ez sem a párzásnak, sem a virágzásnak nem tett jót.
A pusztulás pontos oka ugyanakkor még ezen információk alapján sem egyértelmű, ezért a kutatók további vizsgálatokat folytatnak a témában.
Nem az Egyesült Államok az egyetlen, ahol óriási mértékű volt a pusztulás. 2019 nyarán Brazíliában 500 millió méh pusztult el – írt róla akkor a The Guardian. Hogy ez mennyire súlyos veszteség, ahhoz íme egy friss adat: környezeti katasztrófának minősítette Horvátország, hogy a magyar határ közelében 50 millió méhet mérgeztek meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.