Az eddig beadott vakcinák nagyobb részét a gazdagabb országok lakói kapták. A szegényebbekhez mindössze 1 százalék jutott.
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Mintegy 11 milliárd oltóanyagra van szükség ahhoz, hogy a világ 70 százaléka védett legyen a koronavírus okozta betegség ellen – írta a Nature című tudományos lap. A cikk szerint július 4-ig 3,2 milliárd dózist adtak be világszerte, ezeket viszont nagyobb részben a magasabb jövedelmű térségekben osztották ki – a szegény régiókba csak alig jutott.
A helyzetet az egyes vakcinákra, illetve összetevőikre vonatkozó exportilalom is nehezíti, amely megtiltja, hogy az előállított oltóanyagot az Európai Unión vagy az Egyesült Államokon kívüli országokba szállítsák. Az egyes államok ugyanakkor megpróbálnak segíteni a lemaradt országoknak. A Nature azt írja, Kína például július elejéig mintegy 30 millió adagot szállított le 59 országnak.
A kritikusok ugyanakkor állítják, hogy ezek az erőfeszítések továbbra sem segítenek abban, hogy a hátrányos helyzetű régiókban is legyen elég vakcina. A portálnak nyilatkozó szakértői csoportok ezért úgy látják: leghamarabb 2023-ban juthat oda a világ, hogy a fejletlenebb térségekbe is eljutnak az oltások. Ez azonban túl sokára van és kockáztatja az eredményes védekezést.
A Nature megemlíti, hogy az 1,3 milliárd lakosú Afrikában a népesség mindössze 2 százaléka kapott valamilyen vakcinát, miközben újabb járványhullámok fenyegetnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.