szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hosszú időn át egyszerű náthára gyanakodott egy Csehországban elő férfi, miután a jobb orrlyukából gyakorta folyadék szivárgott. Az orvosi vizsgálat során derült csak ki, hogy a koronavírusra való tesztelés közben balesetet szenvedett.

Igen ritka, de annál veszélyesebb esetről adott hírt a Live Science: egy cseh férfiról írnak, aki egy elvégzett koronavírusteszt után kellemetlen orrfolyást tapasztalt. A beteg panaszai azonban hónapok után sem szűntek meg, ezért orvoshoz fordult.

A férfi állapotára egy CT-vizsgálat mutatott rá, amit azt követően végeztek el rajta, hogy felkeresett egy szakrendelőt. A beteg itt részletesen elmesélte, milyen panaszok gyötrik, melyek alapján ő kezdetben egyszerű náthára gyanakodott. A CT-vizsgálatra 9 hónappal a teszt után, tavaly decemberben került sor.

A felvételen jól kivehető volt, hogy férfinak a teszt következtében megsérült a rostacsontja, ami az orrüreg és az agy között található, és szivacsos szerkezetű. A jobb orrlyukból ezért nem valamiféle váladék távozott, hanem agy-gerincvelői, másnéven cerebrospinális folyadék (CSF) – rögzítette a legfontosabb tudnivalókat a JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery orvosi szakfolyóirat.

A beteget meg is kellett műteni, az esetleges fertőzések elkerülése érdekében pedig antiobiotikumos kezelést is kapott. Erre azért volt szükség, mert a szivárgás agyhártyagyulladáshoz vezethet. Ennek ellenére sok páciensnél hónapokig, sőt évekig nem alakulnak ki komolyabb szövődmények. Az orvosi beszámoló szerint a mostani ügy érintettje teljesen felépült, de egy három héttel későbbi kontrollvizsgálaton arra panaszkodott, hogy a jobb orrlyukával semmilyen szagot nem érez.

Az agyvíz szivárgása kifejezetten ritka mellékhatása a rosszul elvégzett Covid-tesztnek, és elsősorban a nasopharyngeális gyorsteszt válthatja ki. Az ilyen vizsgálatokkor egy hosszú pálcát nyomnak fel arra a részre, ahol a torok felső része és az orrüreg találkozik. Ezek a tesztek a járvány első hónapjaiban voltak igazán elterjedtek, de manapság nem ilyeneket használnak.

Azt sem érdemes figyelmen kívül hagyni, hogy a pandémia során több százmillió nasopharyngeális gyorstesztet végeztek el (Csehországban például tavaly március és idén május között 25 milliót), de ez idő alatt mindössze néhány agyvíz-szivárgásos esetet jelentettek a szakhatóságok. Két esetben olyanok embereknél alakult ki a jelenség, akiknek a koponyája eleve sérült volt. A cseh betegnek azonban nem volt ilyen problémája.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!