szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Oxfordi Egyetem tudósai arra keresik a választ, hogy mennyi antitestre vagy T-sejtre van szükség ahhoz, hogy az immunrendszer meg tudja előzni a koronavírus elterjedését a szervezetben.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A brit Oxfordi Egyetem még 2021 áprilisában vágott bele egy igen érdekes kísérletbe: olyan embereket kerestek, aki már átesett a koronavírus-fertőzésenk, hogy megpróbálják őket újrafertőzni. A világ első ilyen kutatása azóta is zajlik, a szakemberek pedig most még több önkéntest keresnek hozzá – írja a Reuters.

A beszámoló szerint a projekt első fázisa – amely jelenleg is zajlik – azzal foglalkozik, hogy mennyi vírus szükséges a megfertőződéshez, míg a második fázisban a megelőzés érdekében szükséges immunválasz meghatározása a cél. Az egyetem szerint már közel állnak annak meghatározásához, hogy minimálisan mennyi vírus kell a leggyengébb fertőzéshez, ami vagy enyhe tünetekkel jár, vagy teljesen tünetmentes marad.

Ha az első fázis lezárul, a szakemberek elindítják a másodikat is, amihez most a fertőzésen átesett vagy beoltott önkénteseket toboroznak. Őket a koronavírus eredeti variánsának teszik ki, hogy kiderüljön, mennyi antitestre vagy T-sejtre van szükség ahhoz, hogy az immunrendszer meg tudja előzni a fertőzést. "Ez az az immunválaszt, amit a vakcinával ki kell váltanunk" – hangsúlyozta Helen McShane, az egyetem egyik tudósa.

Magyar kutatók bizonyították be: minél idősebb valaki, annál kevésbé védi meg a Sinopharm-vakcina a koronavírustól

A megbetegedés ellen kevésbé hatékony a Magyarországon is használt kínai vakcina, a halálozások megelőzésében viszont jól teljesít. A perui egészségügyi dolgozók nagy valószínűséggel harmadik oltást kapnak, amint a lakosság átoltottsága elég magas lesz.

McShane szerint a kutatási eredmény a jövőben segít majd abban, hogy a vakcinafejlesztés még gyorsabb és hatékonyabb lehessen.

A felhívás szerint az önkénteseknek egészségesnek, 18 és 30 év közöttinek kell lenniük, és a kutatás során 17 napra karanténba zárják őket. Akiknél jelentkeznek a tünetek, azoknak speciális kezelést adnak az orvosok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!