szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy „közeli” rendszerben egy különös, eddig nem ismert bolygó kering a csillagászok szerint. De nem is ez az igazán érdekes.

Egy szuperföld típusú exobolygóra bukkantak egy tőlünk 36,5 fényévre lévő vörös törpe, a Ross 508 közelében – számolt be róla a Science Alert. Az eddig fel nem fedezett égitest tömege négyszerese a Földének a témában kiadott tanulmány szerint.

A csillagászok a Hawaiion működő Subaru távcső segítségével fedezték fel az exo-, azaz Naprendszeren kívüli planétát, mely nagy valószínűséggel egy kőzetbolygó. Az égitest 10,75 nap alatt kerüli meg a központi csillagot, mely a Napnál jóval halványabb.

A Ross 508 b jelű objektum a kutatók szerint nem alkalmas az általunk ismert élet számára, mivel az úgynevezett lakható zónán kívül helyezkedik el, de attól mégsem túl messzire. A lakható zóna vagy övezet a rendszernek azon területe, ahol az élet (elméletben) ki tud alakulni, mivel az adott bolygó felszínének egy részén a víz állandóan folyékony állapotban van jelen. A csillagászok már többször találtak olyan exobolygókat, amelyek a lakható övezeten belül helyezkednek el.

Föld 2.0: Mikor költözhetünk már át egy új bolygóra?

Meglepődve integető egyszemű, zöld idegenek és az emberek által felhúzott futurisztikus lakóépületek egyaránt megjelentek sokak képzeletében, mióta a NASA bejelentette a Földhöz leginkább hasonló új bolygó felfedezését. Bár a bolygó nagyon messze (sőt még annál is messzebb) van, eljátszottunk a gondolattal, hogy mi lenne, ha.

A Ross 508 b-t a Doppler-effektus révén fedezték fel, amely alkalmas a csillagok körül keringő bolygók kimutatására. A Subarut üzemeltető Japán Csillagászati Obszervatórium 2019-ben határozta el, hogy olyan vörös törpéket kezd el keresni és vizsgálni, amelyek közelében a Doppler-módszer alapján új, ismeretlen bolygók keringhetnek. A Ross 508 b-t e projekt keretében sikerült beazonosítani.

A NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) nevű műholdja áprilisban és májusban is ránézett a Ross 508 szektorára, ami közben adatokat is gyűjtött. A kutatók azt remélik, hogy ezekből új dolgokat tudhatnak majd meg a frissen felfedezett bolygóról. Az egyik megválaszolatlan kérdés, hogy a planétának van-e légköre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!