szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Antarktiszból egy 944 centiméter hosszúságú mintát sikerült kinyerni. A jég a pliocén korban keletkezett.

Nagyjából ötmillió évvel ezelőtt keletkezett az a jégminta, amit az Antarktiszból sikerült kinyerniük a kutatóknak. A The Cryosphere folyóiratban közzétett tanulmány szerint a jég a pliocén korból származik, amikor a globális hőmérséklet és a szén-dioxid-szintje magasabb volt a mainál. A minta tartalmazza a Föld akkori légkörének lenyomatát is.

A Föld múltbéli éghajlati változásait tanulmányozva a szakembereknek lehetőségük van arra, hogy pontos előrejelzést készítsenek azzal kapcsolatban, hogy miként fog változni a környezetünk. Emiatt az elmúlt években több mintát is vettek már az antarktiszi jégből. A legidősebb eddig 800 ezer éves volt. Ennek hátránya, hogy megnehezíti a klímamodellek pontos készítését. A kutatók ezért nagyon megörültek, amikor felcsillant a remény, hogy egy egymillió évesnél régebbi mintát tudnak venni a jégből.

Aggódnak a kutatók, 44 éve nem volt olyan vékony a jégréteg az Antarktiszon, mint idén júliusban

Az antarktiszi jégtakaró idén júliusban, a déli félteke telén csak egy átlag 15,3 millió négyzetkilométeres területen fagyott vissza.

Miután sikerült kinyerniük a 944 centiméter hosszú mintát, a kormeghatározással megállapították, hogy egyik része nagyjából 2,95 millió éves, míg egy másik rétege 4,3-5,1 millió évesre datálható. A szakemberek szerint a két réteg a globális eljegesedés időszakának felel meg. Utóbbi a pliocén végén, nagyjából 3,3 millió évvel ezelőtt történt. Ezt egy olyan időszak követte, amikor a globális hőmérséklet meghaladta a mait. Ez létfontosságú támpontokat adhat arra vonatkozóan, hogy a növekvő kibocsátások és hőmérsékletek várhatóan milyen hatással lesznek a bolygóra az elkövetkező években.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!