szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Színes, informatív és igazán sokoldalú a Bloomberg gondozásában futó Data Dash oldal, amely a vitathatatlan klímaváltozásról mutat különböző szempontok szerint összegyűjtött adatokat, amelyek között interaktívan szemlélődhetünk.

Bloomberg Data Dash néven látványos, interaktív weboldalt készített a Bloomberg a NASA éghajlat-változással összefüggő adatai alapján. A globális hőmérsékleteken kívül a webhely kulcsfontosságú mérőszámokat és diagramokat tartalmaz számos egyéb kacsolódó paraméterhez, mint például a sarkvidéki jég változása, az üvegházhatású kibocsátások, a szén-dioxid óra, a kivágott fák stb.

A leglátványosabb mindenképpen a globális hőmérséklet-változás, ezen az interaktív diagramon dátumok alapján nézhetjük meg az adott év hőmérséklet-változását az alaphoz képes. Úgy tűnik, 1 Celsius-fokos felmelegedés nem is olyan sok, de nézzük meg, mit hozott: forróbb, szinte elviselhetetlen nyarakat, futótüzeket, óriási viharokat, a tengerszint emelkedését, az állatok és növények vándorlását.

Átnézték az elmúlt 50 év OMSZ-adatait, fontos felfedezést tettek Magyarország időjárásáról

Jelentősen nő az őszi meleg periódusok száma Magyarországon, ami kedvező az őszi belföldi turizmus számára és kitolja a fűtési időszak kezdetét, de káros hatással lehet a lombhullató erdőkre - írja elemzésében Szabó Péter éghajlatkutató és Pongrácz Rita meteorológus.

Az oldalról az is kiderül, hogy a felmelegedés mértéke 1981 óta több mint a kétszerese az 1880 óta tapasztaltnak. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló világméretű erőfeszítések előre haladásának jele az emelkedő hőmérsékleti ütem lelassulása, viszont ne számítsunk arra, hogy a globális átlaghőmérséklet hamarosan csökkenni fog. Még ha holnap hirtelen leállna minden új kibocsátás, a Föld még így is több tized Celsius-fokkal felmelegedhet.

Bloomberg Data Dash

Az oldal persze nem csak a felmelegedéssel foglalkozik. Rengeteg adatot találunk a légszennyeződésről, a kivágott fákról, az üvegházhatást előidéző kibocsátásokról, az úgynevezett karbonóráról, ami a légkör szén-dioxid szintjének az emelkedését mutatja.

Valamennyi látványos, több esetben interaktív diagram alatt angol nyelvű magyarázatot is olvashatunk az adott légköri összetevőről.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!