szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden eddiginél jobbnak tűnik az a megoldás, amit az 1-es típusú cukorbetegség kezelésére fejlesztettek ki brit kutatók. Egy olyan mesterséges hasnyálmirigyről van szó, melynek jelenleg egyetlen hátránya van: rendkívül drága.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2019-ig Magyarországon mintegy 1,1 millió felnőtt, és több mint 5 ezer gyerek szenvedett cukorbetegségben. Ez a szám az elmúlt években valószínűleg csak növekedett, de a világ más részein sem jobb a helyzet. Az Egyesült Államok járványügyi hivatala (CDC) szerint például 23 millió amerikai szenved a betegségtől.

Nem csoda, hogy a tudósok régóta kutatják, hogy miként lehetne hatékonyan kezelni a cukorbetegeket. Most a jelek szerint egy igen komoly lépést sikerült tenni efelé. A BMJ orvosi szakoldalon megjelent írás szerint egy mesterséges hasnyálmirigy jobb életet biztosíthat azoknak, akik 1-es típusú cukorbetegségben szenvednek.

Máté Péter

Az Interesting Engineering beszámolója szerint az eszköz utánozza a valódi hasnyálmirigy működését. Először egy glükózérzékelőt ültetnek a bőr alá, hogy egy algoritmus ki tudja számolni, mennyi inzulint kell beadni a páciensnek. Így az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek nem kell többé folyamatosan mérniük a vércukorszintjüket, és szúrniuk sem kell magukat az inzulinnal.

A betegek egy okostelefonos alkalmazásba tölthetik fel, hogy éppen mit ettek, így megbecsülhető, hogy nagyjából mennyi szénhidrátot fogyasztottak.

A rendszert 2022-ben tesztelték a brit pácienseknél, és kiderült, jól működik – jobban, mint bármelyik másik, jelenleg használatos metódus. A hatóságok azonban arra szólították fel a fejlesztőket, hogy készítsenek olcsóbb eszközt. Jelenleg nagyjából 7025 dollárt – kb. 2,6 millió forintot – kellene érte fizetni, amit viszonylag kevesen engedhetnek meg maguknak.

Engedélyezték a gyógyszert Amerikában, ami megváltoztathatja a cukorbetegek életét

A teplizumab nevű hatóanyagot tartalmazó gyógyszer nem a cukorbetegség tüneteit, hanem annak kiváltó okát kezeli.

Korábban egyébként más mérnökök is dolgoztak már hasonló inzulinadagoló rendszeren. A Zürichi Műszaki Egyetem tudósai például egy olyan eszközt dolgoztak ki, ami szintén a bőr alá ültethető, és ami módosított emberi sejteket juttatott az egerek szervezetébe. Erről azt találták, hogy helyreállította a vércukor szintjét az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő egereknél.

Az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei szintén egy mesterséges hasnyálmirigyet fejlesztettek ki, ami az egérkísérletek során megállta a helyét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!