szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Luna-25 korrekciós hajtóműve 84 másodperc helyett 127 másodpercig működött, amikor az űrállomás megpróbálta a leszállás előtti pályára állítani.

Arról már vasárnap beszámolt lapunk is, hogy a Luna-25 orosz űrhajó belecsapódott a Holdba, ezzel a 47 éve tartó orosz űrprogram fuccsba ment. A Luna-25 szonda Jurij Boriszov az orosz állami űrvállalat vezérigazgatójának hétfői nyilatkozata szerint hajtóműhiba miatt csapódott a Holdba.

A hajtómű leállításakor nem a megfelelő eljárást alkalmazták, ez volt a fő oka a szerkezet pusztulásának, pedig a szakemberek mindent tudtak a hajó helyzetéről. A kommunikáció 14 óra 57 perckor szűnt meg a hajóval, és a helyreállítási kísérletek nem jártak sikerrel. Az előzetes számítások azt mutatták, hogy a korrekciós hajtóműrendszer rendellenes működése miatt az űrhajó nem zárt holdpályára került, így lényegében a Hold felszínébe csapódott.

A Luna-25-öt szállító Szojuz-2.1b rakéta augusztus 11-én indult el, az űreszköz augusztus 16-án állt Hold körüli pályára. A Szovjetunió utoljára 1989-ben próbált meg leszállni egy másik égitesten: akkor a Mars holdjait kutató Phobos 2 űrszonda semmisült meg a számítógép hibás működése miatt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!