szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ígéretes eredményeket produkált az első vizsgálatok során a CPACC nevű, új elhízásgátló készítmény egereken, melyeket magas zsír- és cukortartalmú étrenden tartottak hosszú ideig.

Különleges új kísérleti gyógyszer mutatott biztató eredményeket: a Texasi Egyetem egészségtudományi intézete (UT Health San Antonio) szakemberei által kifejlesztett készítményt magas zsír- és cukortartalmú étrenden tartott egereken tesztelték, és mint kiderült: az állatok súlya nem gyarapodott a vizsgálat során, ahogyan a májuk sem károsodott.

A szer – melynek kémiai rövidítése CPACC – működési elve, hogy korlátozza a magnézium bejutását a mitokondriumokba. Ezek a sejtek azon részei, melyek az energia termeléséért és a kalóriaégetésért felelnek a szervezetben. Ráadásul – írja a Science Alert – a mitokondriális problémák megannyi betegségben szerepet játszanak, ilyen az elhízás, a diabétesz, valamint a szív- és érrendszeri (kardiovaszkuláris) betegségek is.

Az új gyógyszert akkor fedezték fel a szakemberek, amikor az MRS2 gén törlésének hatását vizsgálták – ez kódolja az Mrs2 magnézium-transzporter fehérjét, mely egyfajta csatornája a magnézium szállításának.

A gyorsételek károsíthatják az agy túlevést korlátozó funkcióját

Ha romlik az étvágykontroll, a memória is gyengül. Az egészségtelen, túlságosan feldolgozott, túl sós, cukros, zsíros ételek fogyasztásáról, vagyis az úgynevezett nyugati étrendről egy kutatás megállapította, hogy károsíthatja a hippokampusz nevű agyi terület étvágyszabályozó, túlevést korlátozó funkcióját.

Ezután normál egereken vizsgálták a magas zsír- és cukortartalmú étrend hatásait, összevetve őket olyan példányokkkal, amelyek esetében törölték a nevezett Mrs2 gént. Mint kiderült, utóbbi csoport alanyai egészségesebbek voltak – pedig már 14 hetes koruktól kezdve így táplálták őket, egészen egyéves korukig, ami egy egér életében már sok idő.

Az is kiderült, hogy a törölt Mrs2-vel rendelkező egerek mája sem károsodott, noha a cukor és zsír szabályozásában döntő szerep jut ennek a szervnek. Az egerek májában azonban nem voltak arra utaló jelek, hogy a szerv az étrend hatására károsodott volna – derül ki a Cell Reports folyóiratban közölt eredményekből.

A CPACC készítmény beadásával végzett további kísérletek a kutatók szerint ugyanazokat az eredményeket mutatták, mint az Mrs2 törlése is – érdemes ugyanakkor kiemelni, hogy az egerekkel szerzett megállapítások jó eséllyel, de nem feltétlenül érvényesek az emberekre is.

A módszer tehát nem jelent azonnali megoldást az elhízás problémájára, de a szabadalmi kérelmet már benyújtották a kutatók a CPACC-re, és folytatják a fejlesztését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!