szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Iron Beam (Magen) nevű rendszer célja, hogy azokat a rakétákat, drónokat és tüzérségi lövedékeket is röptükben hatástalanítani lehessen, melyekkel az Iron Dome (Vaskupola) már nem bír el.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Izrael hamarosan csatasorba állítja Iron Beam nevű lézerfegyverét, hogy megerősítse Vaskupolaként ismert légvédelmi rendszerét. Ez egyelőre nem azt jelenti, hogy rögtön be is kapcsolják. Hivatalos információ erről nincs, szakértők úgy számolnak, ez hónapokba, akár évekbe is telhet. De most minden valószínűség szerint felgyorsítják a munkálatokat. Amikor majd élesítik, képes lehet lelőni az Izraelt célba vevő rakétákat, drónokat és tüzérségi lövedékeket.

A lézerfegyvert még 2014 februárjában mutatta be az izraeli Rafael Advanced Defense Systems. A rendszer hivatalos neve Magen, és úgy tervezték, hogy megsemmisítse azokat a rövid hatótávolságú lövedékeket, amelyeket túl közelről lőnek ki ahhoz, hogy a Vaskupola hatékonyan le tudja szedni őket. Segítségével pedig a pilóta nélküli légi járműveket (UAV) is meg lehet célozni. Hatótávolsága akár 7 km is lehet.

Az Iron Beam lesz Izrael integrált rakétavédelmi rendszerének hatodik eleme.

A rendszer képes önállóan és a légvédelmi rendszer részeként is működni. Ha jelzés érkezik egy fenyegetésről, egy nagy energiájú lézerrel kezd neki a hatástalanításnak. Előnye a hagyományos rakétákhoz képest, hogy olcsóbb az üzemeltetése, korlátlan számú lövésre képes, kevesebb ember kell a működtetéséhez, a találat után pedig kevesebb törmelék hullik a földre – magyarázza az Interesting Engineering.

A rendszer teljesítménye 2016-ban 10 kW volt, de ezt 2023-ra 100 kW-ra akarják feltornászni. Ekkor a hatótávolsága 10 km-re nőhet. A fejlesztő cég az amerikai Lockheed Martinnal dolgozik azon, hogy egy olyan rendszert állítsanak fel, amelynek összteljesítménye 300 kW, és egyszerre több lézersugarat is ki tud bocsátani, ha párhuzamosan egy helyről egynél több célpontot kell megsemmisíteni.

A Rafael emellett a hajókat védeni képes lézeres rendszer, a Naval Iron Beam alapjait is kidolgozta már, melyeket az izraeli haditengerészet hajóira szereltek fel. Ez különösen hasznos lehet akkor, ha drónrajokkal próbálják meg megtámadni a hajót.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!