szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hőmérsékleti inverziónak köszönhetően észlelhették, és lőhették ki a távoli Moszkva cirkálót az ukránok – erre jutottak svéd radarszakértők és meteorológusok.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A 2022. február végén kirobbant orosz-ukrán háború egyik korai ukrán sikere volt az orosz tengeri flotta Moszkva nevű cirkálójának elsüllyesztése. Ezt 2022. április 13-án jelentették be ukrán illetékesek, mondván két, ukrajnai gyártású Neptun rakétával találták el az ellenséges hajót.

Arról már korábban is lehetett hallani, hogy az időjárásnak is köze lehetett a sikerhez – a viszonylag kis teljesítményű ukrán partmenti radarok az alacsony felhőzetnek köszönhetően az átlagosnál messzebb láttak –, de most egy új, a Bulletin of the American Meteorological Society folyóiratban megjelent tanulmány szerzői részletesen is bemutatták az időjárás szerepét.

A publikációban a Svéd Védelmi-Kutatási Ügynökség két radarszakértője, valamint a Svéd Meteorológiai- és Hidrológiai Intézet meteorológusai arra a megállapításra jutottak, hogy egy különös időjárási jelenség segíthette az ukránokat: a (hőmérsékleti) inverzió.  Az ilyen események során, a megszokottól eltérően a hidegebb levegő van alacsonyabban, és a nagyobb magasságban van a magasabb hőmérsékleti érték. Mindez „megtörte” az ukránok radarjelét a légkörben, így sokkal messzebbre elláthattak, mint normál esetben. Így észlelhették, és süllyeszthették el az orosz cirkálót.

Az "égiek" is segítették az ukránokat a korábban a f*szba küldött Moszkva hadihajó elsüllyesztésében

Tavaly áprilisban a gyakorlatilag nem létező ukrán flotta elsüllyesztette az orosz Fekete-tengeri flotta zászlóshajóját, a Moszkvát. Az ukrán flottaparancsnok, Olekszij Neizspapa most újabb részleteket árult el a haditettről, amelyben az időjárás és az újonc orosz matrózok hozzá nem értése kulcsfontosságúnak bizonyult.

Hogy miként tudták elsüllyeszteni az ukránok a Moszkvát, korábban rejtély volt. Voltak, akik úgy vélték, hogy egy amerikai gép segített az ukránoknak abban, hol van a hajó, de ezt az elméletet azóta megcáfolták.

Azt az új tanulmányban is megjegyzik a svéd szakemberek, hogy az Ukrajinszka Pravda – katonákkal folytatott interjúk után – már 2022 decemberében azt állította, hogy az időjárási körülmények is közrejátszhattak az ukrán sikerben.

Azt, hogy a légkör milyen hatással lehet a radarokra, már igen rég kutatják a szakemberek. Mint ismert, a rádióhullámokra az eső is hatással lehet, például gyengítheti vagy zavarhatja – írja az IFL Science.

Mark Galeotti: A november Putyin legjobb hónapja az orosz invázió kezdete óta

Elbukott az ukrán ellentámadás, a Nyugat pedig Izraelre és a Gázai övezetre figyel.

A szakemberek végül úgy fogalmaznak, az új eredmények ismeretében a légköri eseményeket is fokozottabban figyelembe kell venni a hadviselésben, mert azok jelentős hatással lehetnek a radarhullámok terjedésére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!