szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA még 2007-ben fedezte fel a 2007 FT3 nevű aszteroidát, de 1,2 nappal később már nem találták az égbolton.

2023 utolsó napjaiban több helyen is felbukkant az interneten az a hír, miszerint a 2007 FT3 kódjellel jelölt aszteroida 2024-ben a Földnek csapódhat. Ha a 314 méter átmérőjű objektum valóban eltalálná a bolygónkat, az 2,6 milliárd tonna TNT felrobbantásával lenne egyenértékű. A megnevezett dátum – 2024. október 5. – ismeretében ez még rosszabbul hangzik.

Az IFLScience kiderítette, hogy a 2007 FT3 egy valóban létező aszteroida, amit 2007-ben fedeztek fel a NASA tudósai. Az objektum szerepel a szervezet Sentry Risk Table nevű listáján, ami azokat az égitesteket tartalmazza, amelyek potenciálisan veszélyesek a Földre. A helyzetet bonyolítja, hogy a 2007 FT3-at „elvesztették” a kutatók: csupán 1,2 napig tudták megfigyelni, mielőtt eltűnt volna a látótérből.

Bár ez nem túl sok idő, a mozgásának 14 pontját sikerült rögzíteni, amiből már ki lehetett számítani, hogy milyen pályán mozog. Ez azért fontos, mert így azt is ki lehet számolni, hogy nekiütközik-e a Földnek. Az adatok alapján 89 olyan forgatókönyv jött ki, amely során a 2007 FT3 becsapódhat a bolygónkba. Ezek különböző időpontokat mutatnak, a legutolsó 2119. október 4-e, míg a táblázat elején valóban 2024. október 5-e áll.

NASA

Bár ez riasztóan hangzik, az IFLScience szerint valójában nincs mi miatt aggódni. Az eddigi legnagyobb valószínűséggel 2019-ben kellett volna becsapódnia a Földbe az égitestnek, ám a világvége akkor érdeklődés hiányában elmaradt.

A Földre egyébként a 140 méternél nagyobb aszteroidák a veszélyesek. Bár a 2007 FT3 ezek közé tartozik, a NASA szerint a következő 100 évben egyetlen ilyen potenciálisan veszélyes objektum sem fog a Földdel ütközni.

Egy új tanulmány szerint halálra voltak ítélve a dinoszauruszok már az aszteroida becsapódása előtt

A vulkáni tevékenység megpecsételte a dinoszauruszok sorsát, az ismert aszteroidabecsapódás nélkül is kihaltak volna - állítják kanadai kutatók.

A NASA szóvivője ugyanezt mondta a The Standardnak is, amikor a 2007 FT3 lehetséges októberi becsapódásáról kérdezte a lap. Fontos megjegyezni, hogy a NASA a Földhöz 42,8 millió kilométeren belül kerülő objektumokat mind földközeli objektumként aposztrofálja, vagyis attól még, hogy valami ebbe a kategóriába esik, nem jelenti azt, hogy valóban súrolja a Földet.

Ha a 2007 FT3-at sikerülne újra megtalálni, és pontosabb információt szerezni róla, az eddigi adatok alapján akár az is elképzelhető lenne, hogy levennék a földközeli objektumok listájáról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!