szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Finn kutatók 1981 és 2018 között összesen 22 976 finn ikerpár egészségügyi adatait követték, kiemelt figyelmet fordítva alvási szokásaikra, hogy kiderüljön, milyen hatásai lehetnek annak, ha valaki rendszerint későn fekszik le.

A finn Foglalkoztatás-egészségügyi Intézet kutatói által végzett, a Chronobiology International szaklapban bemutatott átfogó kutatás eredményei szerint az éjszakai baglyok nagyobb valószínűséggel halknak meg fiatalabb korukban, mint azok, akik időben fekszenek le. Kiderült azonban az is, hogy ez nem feltétlenül az eltolódott alvásciklus miatt van így.

A tudósok 22 976 felnőtt finn ikerpár egészségügyi adatait elemezték mintegy 37 éven át. Az alanyok 42,9 százaléka valamennyire bagolytípusnak, vagy egyértelműen bagolytípusnak nevezte magát.

A korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy az éjszakai baglyok nagyobb halálozási kockázattal bírnak, és hajlamosak a kockázatosabb viselkedésre, mint a koránkelést preferáló pacsirtatípushoz sorolt emberek. A finn kutatók vizsgálata azonban arra utal, hogy a fiatalabb kori halálozás nagyobb esélye nem közvetlenül a kronotípusnak köszönhető, sokkal inkább annak, ami mindezzel együtt jár.

Túry Gergely

Christer Hublin, a tanulmány vezető szerzője szerint azoknál, akik egyértelműen este aktívabbak, a megnövekedett halálozási kockázat a dohányzásnak és az alkoholfogyasztásnak köszönhető.

Miután 1981-ben azonosították a különböző kronotípusokat, a szakemberek egészen 2018-ig követték nyomon az országos halálozási statisztikákat. A kutatók a dohányzás és az alkoholfogyasztás mellett olyan, az eredményt befolyásoló tényezőket is figyelembe vettek, mint az iskolai végzettség, a BMI és az alvási szokások.

2018-ra a vizsgált személyek közül 8728-an haltak meg. Az adatok elemzése alapján kiderült, hogy 9 százalékkal nagyobb eséllyel vesztették életüket azok, akik kifejezetten bagolytípusnak mondták magukat, mint azok, akik kifejezetten pacsirtának. A kutatók ugyanakkor azt is megállapították, hogy a dohányzás és az alkoholfogyasztás felelős a többlethalálozásért, azok közül ugyanis, akik nem éltek ezekkel, de bagolytípusok, arányaiban kevesebben haltak meg.

Van egy kis probléma: a túl kevés mellett a túl sok alvás is növelheti a stroke kockázatát egy új tanulmány szerint

Fontos szerepe lehet az alvásproblémák kezelésének a stroke megelőzésében, erre enged következtetni egy új, 4496 fő részvételével készült tanulmány.

A kutatók szerint azok, akik este aktívabbak, gyakran mentális és fizikai problémával küzdenek, ami összefüggésbe hozható a függőségekkel is. A publikáció szerint kapcsolat van a jutalmazási rendszer és a cirkadián ritmus között.

A tudósok szerint érdemes lenne több országra és még több emberre kiterjeszteni a kutatást, hogy pontosabb képet kapjunk arról, milyen hatásokkal számolhatnak a különböző életritmusú emberek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!