szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valószínűleg nem is gondolják a majdani iPhone 16-tulajdonosok, hogy éppen számukra lehet jó hír, hogy az Apple felvásárolta a francia Datakalab vállalkozást.

Több céget is pakolt a bevásárlókosarába az Apple az elmúlt időszakban, s mivel e vállalkozások profilja hasonló, a mögöttes cél is egyértelműnek tűnik. Először a kanadai, elsősorban gépi tanulással foglalkozó DarwinAI nevű cég akvizícióját erősítette meg a billiódolláros technológiai óriás, most pedig a Datakalab nevű francia startup felvásárlásáról érkezett hír.

Elég csak megnézni, hogy mivel foglalkozik e két cég (mesterséges intelligencia), és máris érthető, miért költ rájuk az Apple. Ráadásul a Datakalab olyan mélytanulási algoritmusokra specializálódott, amelyek végrehajtása az adott eszközön történik, azaz teljes mértékben védett lesz a felhasználó magánélete. Ez pedig jelzi, hogy az Apple milyen megközelítéssel kezelné a mesterséges intelligenciát.

Jelenleg az eszközökön kívüli, szerveroldali nagy nyelvi modellekkel kezelik a mesterségesintelligencia-funkciókat, az Apple viszont azt szeretné, ha ezek a modellek az eszközökön futnának, azaz nem kerülnének ki felhasználói adatok. Ehhez azonban – mutat rá a Gizmochina – megfelelő tudású, mindamellett energiatakarékos megoldásokra van szükség, és itt kerül a képbe a Datakalab. A vállalkozásra még a Covid-járvány idején figyelhetett fel az Apple. Akkor a Datakalab együttműködött a francia kormánnyal MI-eszközök közlekedési rendszerekbe telepítésén a maszkviselés ellenőrzésére. A Datakalab 2019-ben szórakoztatóipari cégekkel is együttműködött, hogy a mozivászon mindkét oldalán elhelyezett kamerák segítségével mérjék a mozilátogatók figyelmét és érzelmi reakcióit. Ezeket az adatokat a rendezők és a szerkesztők arra használták fel, hogy optimalizálják az előzeteseket.

Csak két betű, de mindent vihet: az utóbbi évek legnagyobb bejelentése várható az Apple-től

Mikor lesz az Apple idei WWDC fejlesztői konferenciája? Miről fog szólni? Mindkét kérdésre megadta a választ a vállalat.

A megállapodást állítólag már tavaly decemberben aláírták, azonban csak most került nyilvánosságra (a francia Challenges üzleti magazin jóvoltából). A Datakalab a Covid-járvány idején együttműködött. Nem túl nagy cégről van szó, valamivel több mint egy tucat alkalmazottja van csak, akik közül többen is az Apple-nél folytatják (a két alapító viszont másképp képzeli el a jövőjét).

Miután tehát a Datakalab olyan algoritmusokra specializálódott, amelyek teljes egészében az adott eszközön működnek, jó az esély arra, hogy már az idén megjelenő iPhone 16-ban is erős mesterségesintelligencia-funkciók lesznek, és a felhasználóknak sem kell attól tartaniuk, hogy ezek használata közben veszélybe kerülnének az adataik.

Az Apple mesterséges intelligenciával kapcsolatos valódi lendülete várhatóan nyáron indul majd, amikor a vállalat bemutatja az iOS 18 operációs rendszert, valamint a macOS 15-öt. A szakértők azt várják, hogy a vállalat mesterségesintelligencia-funkciókat épít majd be az alkalmazásokba és a szolgáltatásokba.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!