szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Skót és amerikai kutatók egy közös kísérletben vetették össze, hogyan reagálnak a papagájok a társaikkal történő valódi, élő videóchatelésre, valamint az előre felvett videókra. Az eredmények alapján kifejezetten ügyesen észlelik a különbséget.

A papagájok szeretnek társaságban lenni, ám a házikedvencként tartott példányoknál ez nem mindig adatik meg. Pedig az egészségük szempontjából sem elhanyagolható, hogy kapcsolatba tudnak-e lépni fajtársaikkal, vagy csak egyedül tengődnek, emberi társaság ide vagy oda.

Ezen segíthet a technológia, mely az emberi után a papagáj-kommunikációt is forradalmasíthatja.

A skót Glasgow-i és az amerikai Northeastern Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak az új tanulmányukban, hogy miben különböznek a papagájok reakciói, ha Facebook Messengeren videóchatelhetnek, valamint ha előre felvett videókon „beszélgethetnek” társaikkal.

Mint kiderült: ők is az élő, valós idejű diskurzusokat részesítik előnyben.

A kutatás – írja az Engadget – az elmúlt évek tanulmányainak eredményeire támaszkodik; például arra is, amelyben megtanították a papagájokat, hogy emberi segítséggel ugyan, de videóhívást kezdeményezzenek társaikkal.

Videótelefonálni tanították a papagájokat, meglepő eredmény született

Skót és amerikai kutatók vizsgálata arra jutott, hogy a papagájok képesek szándékosan videóhívást indítani csak azért, hogy ne érezzék magukat magányosnak. A hívás során még a viselkedésük is megváltozik.

Jelen kísérlet során kilenc papagájtartó kapott egy táblagépet hat hónap időtartamra. Az állatok ez idő alatt összesen 13 alkalommal, akár három óra időtartamra léphettek kapcsolatba társaikkal. Az ilyen alkalmak felében előre felvett videókat láttak, míg a többi esetben valódi Messenger videóchatről volt szó.

A papagájok gondozói arról számoltak be, hogy az élő interakciók a madarakat jobban lefoglalták; az ilyen hívásokat gyakrabban kezdeményezték, és a másik oldalon lévő társukkal is több időt töltöttek.

A papagájok érezhetően jobban élvezték a valódi, élő interakciókat: minden alkalommal legfeljebb két hívást kezdeményeztek, és a messengeres esetekben az állatok 46 százaléka érte el ezt a felső határt alkalmanként, míg az előre felvett videós szcenáriókban ez az érték fele ennyi volt.

Mindent összevetve, messengeres videochateléssel 561, míg előre felvett videókkal 142 percet töltöttek a szárnyas kedvencek.

Ugyan az egyértelmű következtetések levonásához még további vizsgálatok szükségesek, de a jelek szerint a papagájoknál is van jelentősége az élő interakciónak. Legalábbis, képesek észlelni

Az állatok gondozóinak beszámolói szerint ugyanakkor az élő és az előre felvett alkalmak is pozitív hatással voltak a madarakra.

Ki tudja, a jövőben talán a papagájok is saját okostelefont kapnak, hogy kapcsolatba lépjenek a többi társukkal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!