szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Centaurus A nevű galaxis középpontjában egy szupermasszív fekete lyuk ül, ami folyamatosan részecskéket lövell ki magából. A sugár beleütközik valamibe a lyuk közelében, de nem tudni, mi lehet az.

A Földtől nagyjából 12 millió fényévre található a Centaurus A nevű galaxis, amelynek középpontjában egy nagyon nagy tömegű (szupermasszív) fekete lyuk található. A NASA Chandra X-ray Obszervatóriuma nemrég egy új felvételt készített a galaxisról, a tudósok pedig egy különleges felfedezést tettek: a fekete lyukból majdnem fénysebességgel kilövellő hatalmas anyagsugár egy V alakú objektumot talál telibe, amiről a szakembereknek fogalmuk sincs, hogy mi lehet – írja a Gizmodo.

A fekete lyukak a világegyetem legextrémebb objektumai. Annyira erős a gravitációs erejük, hogy még a fény sem tud kijutni belőlük. Az extrém objektumnak azonban a fizikája is extrém. Ennek köszönhetően közel fénysebességgel bocsát ki magából részecskéket, az így létrejövő sugarak pedig hatalmasak lehetnek. A csillagászok nemrég például azonosítottak egyet, ami a Tejútrendszer szélességénél 140-szer nagyobb. Emellett extrém erősek, katalizálhatják például a csillagok felrobbanását is.

Egy ilyen sugár találta el a C4 nevű objektumot is, amiről nem tudják a tudósok, hogy mi lehet. A képeken V alakúnak tűnik, ám ez csupán amiatt van, hogy megtörik rajta a sugár, és csóvát hoz létre. Ez a csóva kicsinek tűnik – főként a fekete lyuk másik oldalán lévő nyalábhoz képest –, ám még így is 700 fényév hosszúságról beszélhetünk.

Quick Look: Black Hole Jet Stumbles Into Something in the Dark

A jet from a giant black hole is slamming into an unidentified object in its path. Centaurus A is well known for having jets that stretch across the entire galaxy. The deepest image ever from NASA’s Chandra X-ray Observatory revealed something new. An unusual V-shaped patch reveals the jet is slamming into an object that cannot be seen.

Hasonló jelenséget láttak már korábban a tudósok, ám ami különlegessé teszi a mostani megfigyelést, az az, hogy az objektumnak szabálytalan az alakja. Ez összefügghet azzal, hogy milyen típusú tárgyról van szó, de azzal is, hogy miként találják el a részecskék az objektumot. A lényeg, hogy egyelőre nem sokat tudnak róla, így a jövőben minden bizonnyal nagyobb figyelem irányul majd erre a területre.

A NASA tudósainak első beszámolója a C4-ről a The Astrophysical Journal című tudományos lapban jelent meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!