szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A NASA egyik legnagyobb sikere, hogy nagy mennyiségű mintát hozott a Földre egy aszteroidáról. Az idő előrehaladtával egyre több derül ki ezekből a kőzetmaradványokból.

Történelmi tettet hajtott végre a NASA 2023 szeptemberében, amikor először sikerült a Földre elhozni egy távoli aszteroidából vett mintákat. A Bennu amellett, hogy potenciálisan veszélyes a Földre, izgalmas információkat is hordozhat arról, hogy hogyan zajlott a Naprendszer keletkezése, és hogyan válhatott élő bolygóvá a Föld.

Az már korábban kiderült, hogy a Bennun egykoron víz lehetett, de most egy új vizsgálat sótartalmú üledékre bukkant – ezek közül néhány az élet létfontosságú építőköveit tartalmazza. A mintákat vizsgáló tudóscsoport szerint olyan sós vegyületeket találtak, melyeket aszteroidákról nyert mintákban még soha – ilyen a nátrium-karbonát is, írja a Gizmodo.

Mint a BBC megjegyzi, a Bennu mintái ásványi anyagokban gazdagok, és több ezer szerves vegyületet tartalmaznak. Például a fehérjéket alkotó molekulák, azaz aminosavak, valamint a DNS alapvetői összetevői, a nukleobázisok is megtalálhatók a mintákban.

A Bennu aszteroida mintáinak elektronmikroszkópos vizsgálata
Rob Wardell, Tim Gooding, Tim McCoy, Smithsonian

A szakemberek ugyanakkor hangsúlyozzák: mindez nem azt jelenti, hogy a Bennun volt is élet egykoron, de azt az elméletet alátámasztja, hogy az aszteroidák juttatták ezeket a kulcsfontosságú dolgokat a Földre. Még akkor, amikor évmilliárdokkal ezelőtt a Földbe csapódtak.

Ez azt is jelenti, hogy ezek a vegyületek a Naprendszer más helyeire is eljuthattak. A tudósok a Nature folyóiratban megjelent két publikációban részletezték a megállapításaikat.

Megjöttek az első eredmények: vizet talált a NASA a Bennu aszteroidából származó mintában

A NASA szakemberei még mindig nem tudták teljesen kinyitni a Bennu aszteroidából származó mintát tartalmazó kapszulát, de vizsgálataival már így is fontos eredményekre jutottak.

A Bennu egy nagyobb aszteroida kiszakadt darabja, ami 4,5 milliárd éves lehet – tehát nagyjából egyidős a Naprendszerünkkel. A most talált sós maradványok csak megerősítik azt az elméletet, hogy az aszteroidán egykoron víz is lehetett. Bár ez a víz már rég eltűnt, de a sós maradványai megmaradtak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!