szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók infravörös fény segítségével ki- és bekapcsolható pacemakert terveztek, ami magától feloldódik a szervezetben, így az eltávolításához sincs szükség műtétre.

Minden bizonnyal a világ legkisebb pacemakerét fejlesztették ki az amerikai Északnyugati Egyetem mérnökei. A szerkezet kisebb még egy rizsszemnél is, és olyan kialakítással rendelkezik, hogy egy fecskendőn keresztül is be lehet adni a betegnek. Mindez nagy segítség lehet a veleszületett szívelégtelenségben szenvedő csecsemők számára, mivel kevésbé invazív alternatívát kínál a hagyományos megoldáshoz képest – írja az Interesting Engineering.

A Nature című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint az eszköz egy puha, rugalmas, vezeték nélküli viselhető eszközzel párosítható, amit a beteg mellkasán kell elhelyezni. A termosztatikus készülék viselésekor figyeli az egyén szívverését, és szabálytalan szívverés észlelésekor fényimpulzust bocsát ki, amely képes áthatolni a bőrön és aktiválni a pacemakert.

„Tudomásunk szerint a világ legkisebb pacemakerét fejlesztettük ki” – mondta John Rogers, a fejlesztés vezetője. A szakember szerint a fejlesztés célja már a kezdetektől fogva az volt, hogy segítsenek a beteg gyerekeken.

Nagyon rossz dolog előjele lehet, ha ingadozik a vérnyomása

Az orvosi kezelések jelenleg a vérnyomás megfelelő szinten tartására összpontosítanak, holott a vérnyomás ingadozása is számos kockázatot rejt, elsősorban az idősebbek esetében.

A kutatók szerint a gyerekek körülbelül 1 százaléka születik szívelégtelenséggel, függetlenül attól, hogy fejlett vagy alacsony jövedelmű országról van-e szó. A jó hír az, hogy ezt a problémát műtéttel orvosolni lehet, így utána csak átmeneti ideig van szükségük pacemakerre. A most tervezett eszköz erre tökéletesen alkalmas, ráadásul nincs szükség újabb invazív beavatkozásra ahhoz, hogy a pacemakert eltávolítsák.

A tervezésnél a legnagyobb kihívást a tápegység megtervezés jelentette. A csapat a kommunikációra használt antennarendszert kivette a tervekből, majd egy fényvezérelt rendszert tett a helyére, ami nemcsak növelte a készülék hatékonyságát, de drasztikus mértékben csökkentette is a méretét.

John A. Rogers / Northwestern University

A másik nagy kihívást a tápegység elhelyezése jelentette. Ahelyett, hogy akkumulátort használna, az egész eszköz egy kis galváncellaként működik, ami elektromos impulzusokat generál két különböző fémelektróda és a testben lévő folyadék segítségével. A kémiai reakció előállítja a szükséges elektromosságot, amely ezután stimulálja azt.

A pacemaker egyik oldalán egy nagyon apró, fénnyel aktiválható kapcsoló teszi lehetővé, hogy a készüléket ki és be lehessen kapcsolni. Ezt a mellkasra helyezett, eszköz a fény segítségével teszi meg. A készülék infravörös fényt használ, amely mélyen és biztonságosan hatol be a testbe. Amikor a viselőjénél veszélyesen alacsony pulzusszámot észlel, automatikusan elindít egy LED-et, amely a normál szívritmus ütemében villog, és ennek megfelelően aktiválja a pacemakert.

A szakemberek úgy vélik, az eszköz mérete miatt több is alkalmazható lehet a szív körül, így más szívproblémák is kezelhetővé válhatnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!