szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók úgy vélik, hogy az ember őse nem szándékosan készített éles kőszerszámokat, hanem véletlenül talált ilyeneket.

Az ember fejlődésének történetében az egyik legnagyobb lépés az, hogy éles eszközöket kezdtek el használni az elődeink. Ez lehetővé tette az ősemberek számára, hogy nagyobb zsákmányt ejtsenek, mint amennyit erejük egyébként lehetővé tett volna, ennek köszönhetően ugyanis feldarabolhatják azt a szállítás vagy az elosztás miatt.

Az elmélet szerint az őseink a köveket összeütögetve hozták létre az első ilyen éles eszközöket, ám könnyen lehet, hogy mégsem így történt a dolog. A Clevelandi Természettudományi Múzeum tudósai és régészei úgy vélik, hogy Afrika síkságain sok olyan követ lehetett találni, amit a természet alakított élesre, az őseink pedig ezeket használhatták, mielőtt megtanultak volna többet készíteni az eszközből.

Az Archaeometry című tudományos lapban megjelent publikáció szerint ilyen éles kövekből sok található olyan területeken, ahol egyébként az alapanyagnak megfelelő kőzeteket találni. Ezek az eszközök kialakulhattak a gyorsan folyó patakok vizében, vagy az állatok, például az elefántok vonulásának köszönhetően is. A kutatók megjegyzik, hogy hasonlókat még az Antarktiszon is találni, pedig nem valószínű, hogy ott a főemlősök készítették volna őket.

Eren et al., Archaeometry 2025 (CC BY-NC-ND 4.0)

Michelle Bebber, a vizsgálat egyik tudósa szerint Ománban óriási mennyiségű éles követ lehet találni, amit a természet alakított ki. Emma Finestone, a tanulmány egyik társszerzője szerint az elmélet mellett szól az is, hogy azok a területek, ahol sikerült bizonyítékot találni arra, hogy az ősemberek élelmet dolgoztak fel, gyakran olyan helyeken vannak, amelyek közelében a természetben előforduló éles köveket találni.

A kutatók szerint az éles kövek készítése csak azután indulhatott meg, hogy az adott területen már elfogyott a természetesen előforduló ilyen kőzet.

Az IFLScience megjegyzi: ma már ismert, hogy az állatvilágban számos állatfaj használ eszközöket, ám az emberek esetében a másodlagos eszközhasználat lehetett az egyik legfontosabb állomás a fejlődésben. Ez az, amikor egy eszközt egy másik előállítására használ valaki. A kutatók szerint ez fontosabb pillanat lehetett, mint a tűz vagy a nyelv használata.

A kutatóknak most bizonyítékot kell találniuk arra, hogy 3-6 millió évvel ezelőtt az őseink valóban a természetben előforduló éles kőzeteket használták.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!