szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók a jácintbabban lévő fehérjét használták fel arra, hogy csapdába ejtsék a különböző influenza- és herpeszvírusokat. Laboratóriumi körülmények között a hatékonyság 95 százalékos.

Újfajta, antivirális hatású rágógumit fejlesztettek ki a Pennsylvaniai Egyetem kutatói, ami az influenza és a herpesz fertőzése ellen igyekszik megvédeni a fogyasztóját – számolt be róla a Gizmodo. A különböző laboratóriumi kísérletek azt mutatták, hogy a babporból készült rágógumi olyan fehérjét tartalmaz, amely képes két influenzatörzs, valamint az 1-es és a 2-es Herpes simplex vírus (HSV-1 és HSV-2) szaporodását meggátolni. A kutatók szerint a rágó hatékony és könnyen használható eszköz lehet az említett kórokozók által okozott fertőzések terjedésének megelőzésében.

A lap megjegyezte: az egyetem kutatói már egy ideje dolgoznak antivirális rágógumin. Néhány évvel ezelőtt növényi alapú anyagokból fejlesztettek ki egyet, amely képes csapdába ejteni a koronavírust az emberi nyálban. A mostani fejlesztés hasonló megközelítésen alapul. Ebben egy olyan növényt használtak, amely a szubszaharai Afrikában őshonos, és amelyet általában trópusi területeken fogyasztanak: a Lablab purpureus-t, más néven a jácintbabot. A korábbi kutatások már kimutatták, hogy a termés egy olyan fehérjét hordoz, amely sokféle vírushoz képes kötődni. Az a FRIL (Flt3 Receptor Interacting Lectin).

Biztonságos egyszerre felvenni az influenza és a koronavírus elleni védőoltást?

Az influenza-szezonhoz közeledve amerikai kutatók arra voltak kíváncsiak, mi történik, ha valaki egyszerre veszi fel az influenza elleni és a koronavírus elleni védőoltást.

A kutatók az influenzára, valamint a herpeszt okozó vírusokra való hatását tanulmányozták, és arra jutottak, hogy a fehérje képes ezeket semlegesíteni. A laboratóriumi vizsgálatban még a rágást is szimulálták, hogy kiderüljön, elegendő FRIL szabadul-e fel a rágás során. Azt találták, hogy egy 40 milligramm babport tartalmazó kétgrammos rágógumi elegendő ahhoz, hogy több mint 95 százalékkal csökkentse a vírusterhelést.

A Molecular Theory című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint a kutatók jó esélyt látnak arra, hogy a klinikai vizsgálatok során is hasonló hatékonyságot lehet majd elérni.

A csapat szerint bár a kutatás még kezdeti szakaszban van, a fejlesztés során az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának (FDA) előírása alapján készítették el a rágógumit. Azt is sikerült megállapítani, hogy a rágó két éven át stabil és biztonságosan használható marad, vagyis ennyi időre szólhat a szavatossága.

A herpeszt és az influenzát jelenleg gyógyszeresen és oltásokkal kezelik, illetve próbálják megelőzni, de tökéletes megoldás egyik megbetegedés ellen sincs. A rágógumi egy új és hatékony megoldás lehet a vírusfertőzések visszaszorítására.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!