szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Tisztaszoba, de mégsem: megvizsgáltak a kutatók egy olyan helyiséget, ahol elviekben minden körülmény adott ahhoz, hogy a földi mikroorganizmusok rosszul érezzék magukat. Az űrmissziók előkészítését szolgáló létesítményekben azonban úgy tűnik, valójában élnek és virulnak a mikroorganizmusok.

Egy űrutazás megtervezésében, az űrhajók összeszerelésénél minden apró részletre kiemelt figyelmet kell fordítani. Ezernyi más dolog mellett így az úgynevezett „tisztaszobák” is fontosak, ahol az űrhajókat összeszerelik, valamint felkészítik az űrbéli útjukra.

Ezek neve nem véletlen: a cél, hogy minden mikroorganizmust kívül tartsanak, melyek veszélyeztethetik az űrmissziót, pontosabban a legénységet. Ugyanakkor még ezek a rendkívül szabályozott helyiségek sem tudnak tökéletesen kizárni néhány mikroorganizmust – sőt. Egyes baktériumok remekül érzik magukat ilyen környezetben is.

A NASA Jet Propulsion Laboratory, valamint más, indiai és szaúd-arábiai intézmények tudósai 26, korábban nem ismert baktériumfajt fedeztek fel abban a tisztaszobában, ahol a Phoenix űrszondát szerelték össze annak 2007-es indítása előtt.

A felfedezés – melynek megállapításait a Microbiome tudományos folyóiratban publikálták – rávilágít a mikroorganizmusok jelentette veszélyekre a különböző űrmissziók során. Akár a meglátogatott bolygót is beszennyezhetik.

Tisztítják az egyik tisztaszobát a NASA Goddard űrközpontjában
NASA

A tanulmányhoz a tudósok összesen 215 baktériumtörzset szekvenáltak, melyek közül néhány már azelőtt is jelen volt, hogy a Phoenix űrszonda 2007 április 25-én megérkezett volna a tisztaszobába összeszerelésre és tesztelésre. A 215 azonosított törzsből 53 törzs 26 új fajhoz tartozott.

Mint a Gizmodo hangsúlyozza, a NASA tisztaszobái az élet számára zord körülményeket teremtenek, szabályozott hőmérséklettel, páratartalommal és légmozgással, hogy távol maradjon a por és a különböző baktériumok.

Amelyek mégis túlélik ezeket a körülményeket, azok jó eséllyel az űrben is remekül meglennének – a tisztaszobában azonosított új mikroorganizmusok közül sok rendkívül ellenállónak bizonyult a fertőtlenítéssel és a sugárzással szemben is.

Hiába azonban az űrmissziók, a strapabíró baktériumok földi alkalmazásban lehetnek hasznosak – a szakemberek szerint az orvoslás, az élelmiszertartósítás, valamint sok más iparágban is hasznosíthatók lehetnek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!