szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kétszámjegyű növekedés következett be tavaly az összeolvadások és felvásárlások (M&A) piacán Magyarországon, a tranzakciók száma 12 százalékkal, a piac becsült mérete pedig 18 százalékkal nőtt 2013-hoz képest. A befektetők elsődleges célpontjai már hagyományosan ismét az IT és a technológiai vállalatok voltak – derül ki az EY legfrissebb M&A Barométeréből.

Az elmúlt öt év második legjobb eredményét érte el 2014-ben a magyarországi M&A piac a lezárt tranzakciók számát tekintve. A tavaly idehaza megvalósult 102 ügylet 12 százalékkal több az egy évvel korábbi értéknél. A régióban összesen 1304 tranzakciót hoztak tavaly nyilvánosságra, melyek becsült összértéke megközelíti a 38,5 milliárd dollárt. A tranzakciószám alapján Törökország (305), Lengyelország (245) és Csehország (221) áll az élen, míg Magyarország a 102 tranzakcióval az ötödik a listán.

A nyilvánosságra hozott adatokból megbecsülhetően a hazai M&A-piac értéke 1,5 milliárd dollárt tett ki tavaly, ami 2013-hoz képest 18 százalékos növekedést jelent, illetve háromszoros bővülést a 2012-es félmilliárd dollárhoz képest. A magyarországi tranzakciós piacot a belföldi ügyletek uralták, a tranzakciók 61 százalékában a célvállalat és a vevő is magyar társaság volt. A külföldi vevők között az Egyesült Államok befektetői állnak az élen 8 üzlettel, amit Nagy-Britannia és Németország befektetői követnek 4, illetve 3 tranzakcióval. A Magyarországról külföldre irányuló felvásárlások között meghatározó volt a MOL régiós aktivitása.

„A 2014-es M&A-piaci élénkülés a pénzügyi befektetők nagyobb aktivitásának is köszönhető, Magyarországon régiós összehasonlításban kiemelkedő volt az ő arányuk az ügyleteknél. A legfontosabb befektetői fókusz, összhangban a magyar vállalatok innovációs képességéről és szaktudásáról kialakult képpel, a hazai IT és technológiai szektorra irányul” – mondta Dezse Margaret, az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere.

A legtöbb tranzakciót vonzó IT és technológiai szektor adta az összes ügylet harmadát, ezt követte a média és telekommunikáció, illetve az energetika-bányászat 11-11 százalékos részaránnyal. Az IT és technológia területén 34 tranzakció zárult tavaly, ami jóval meghaladta a megelőző évben kötött 18 ügyletet. A szektor nagyobb tranzakciói között szerepel a magyar IND Group felvásárlása az angol Msys Digital Channels által, illetve a Spectrum VC és Accel Partners befektetése a prezi.com-ba. A legnépszerűbb befektetések közé a felhőalapú számítástechnikai, az adatvédelemi és a pénzügyi IT szoftverek, valamint a biotechnikai cégek tartoztak. A tranzakciók száma alapján az IT szektort a belföldi tranzakciók dominálták (62 százalék).

A telekommunikáció és média szektorban 12 tranzakciót zártak le 2014-ben. A nagyobb tranzakciók között szerepel a Central Fund által felvásárolt Sanoma Média, a Ringier és Axel Springer portfolióelemek VCP-hez kerülése, a Hasznaltauto.hu fennmaradó 50 százalékának Schibsted Classified Media általi megvétele, illetve a Profession.hu eladása a Ringier-Axel Springer AG-nek.
 
Az energetika és bányászat területéről 11 tranzakciót hoztak nyilvánosságra: többek közt a MOL csehországi, szlovákiai és romániai benzinkúthálózat-vásárlásait az Eni-től és a Lukoiltól, valamint a Dunamenti Erőmű és a GDF magyar energiakereskedő üzletágának MET általi megvásárlását.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Sajátos logika mentén csökkentették az államilag támogatott férőhelyek számát az egyetemeken

Sajátos logika mentén csökkentették az államilag támogatott férőhelyek számát az egyetemeken

Vége van, Kicsi: fenyegetett és ígérgetett Orbán, de nem tudta elrejteni a gyengeségét

Vége van, Kicsi: fenyegetett és ígérgetett Orbán, de nem tudta elrejteni a gyengeségét

Ez történt: Sikerült rájönni, hogyan lehet áramot vezeték nélkül elvezetni a levegőben

Ez történt: Sikerült rájönni, hogyan lehet áramot vezeték nélkül elvezetni a levegőben

Vasúti átjáróban ragadt egy nő az autójával, majd egészen dermesztő jelenetek következtek  – videó

Vasúti átjáróban ragadt egy nő az autójával, majd egészen dermesztő jelenetek következtek – videó