Magyar találmánnyal spórolhatnak százezreket a vállalkozások
Magyarországon még mindig 10 százalék alatt van az e-számlák aránya, miközben például Dániában már kizárólag ilyet használnak. Évente százezreket takaríthatnak meg a hazai kis- és középvállalkozások azzal, hogy többé nincs szükség saját elektronikus aláírásra vagy időbélyegzőre az elektronikus számlák kibocsátásához, ahogy természetesen postaköltségre sem. Egy új hazai fejlesztés meghozhatja az áttörést az elektronikus számlák terjedésében.
Alapvetően változtat az e-számlák kibocsátásának hazai gyakorlatán egy új magyar fejlesztés – derül ki a Gold Communication közleményéből. Az e-számlákkal szemben támasztott előírások közül a két legfontosabb, hogy garantálja az eredetiséget és a változtathatatlanságot. Előbbit rendszerint digitális aláírással, utóbbit időbélyeggel oldják meg. Mindkettőt hozzá kell kapcsolni a dokumentumhoz, hogy azt a jogalkalmazók – így az adóhivatal és a bíróságok – a papírformátumú számlával egyenértékűként fogadják el. Ehhez a számla kibocsátójának előzetesen be kell szereznie egy elektronikus aláírást és azt a lehetőséget, hogy kibocsátott dokumentumait időbélyeggel lássa el.
Ha mindez megvan, akkor meg kell állapodnia egy elektronikus archiválással foglalkozó céggel, hogy az így létrehozott dokumentumok törvényben meghatározott tárolását a következő években meg tudja oldani – ahogyan arra a papíralapú számláknál is szükség van. Ráadásul az e-aláírás, az időbélyeg, az archiválási díj együtt – szolgáltatótól függően – évente több tízezer forintba kerül. Nem csoda, hogy bár a törvények 2001 óta lehetővé teszik a digitális aláírás használatát és az elektronikus számlakibocsátást, ezek a mai napig nem nagyon terjedtek el hazánkban. A vállalkozások sokszor készítenek egyszerű PDF formátumú fájlt és küldik el vevőiknek elektronikus számlaként. Ez azonban nem elegendő, mert nem teljesíti a fenti feltételeket, így egy adóhatósági ellenőrzés során könnyen bírsághoz vezethet.
Egy új magyar fejlesztés mindezt egy huszárvágással oldaná meg. Mivel a számlát az SDS rendszerében azonnal archiválják, a számla előállítójának és befogadójának semmilyen további teendője nincs. A mostani fejlesztés nemcsak, hogy megfelel az előírásoknak, de a használata is végtelenül egyszerű. A vállalkozás a számlázóprogramból egyenesen elküldi a számlát a vevőjének, ami közben „átmegy” az SDS rendszerén és – amennyiben regisztrált az új szolgáltatásra – semmi más teendője nincs. Ezért számlánként mindössze 30 forintot fizet, amiben benne van a 10 éves archiválás díja is. Ez elenyésző a digitális aláírás, archiválás, időbélyegző költségeihez képest, a postaköltséggel pedig nem is érdemes összevetni, hiszen egyetlen szabvány levél elküldése is 115 forint.
A befogadónak – ahogy a papír számláknál is – semmilyen költsége nincs. Egy egyszerű regisztráció után elkezdi használni a kliensprogramot, ami az ő számára egy ingyenes e-számla-tároló alkalmazásként működik (hiszen ő nem akar küldeni, csak fogadni fog, tehát regisztrál, de nem kell feltöltenie az egyenlegét).
Európai összevetésben Dániában kizárólag elektronikus számlák vannak forgalomban, de a spanyol, finn, svéd kormányzati szervek is csak elektronikus számlákat fogadnak be. Magyarországon ugyanakkor még mindig 10 százalék alatt van a cégek közötti az e-számla-forgalom aránya.
Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!