Csak két hét szülési szabadságot ad magának a Yahoo vezére, ez botrány?
Hatalmas vitákat gerjeszt Marissa Mayernek, a Yahoo vezérigazgatójának néhány napja bejelentett terhessége, pontosabban az, hogy kinek is kell egy ilyen helyzetben megfelelnie: a családjának vagy a befektetőknek?
Marissa Mayer a Yahoo vezérigazgatója néhány napja jelentette be, hogy három éves kisfia decemberben két testvérkét is kap karácsonyra, ugyanis a 40 éves vezető ikrekkel várandós. Mayer hamar azt is leszögezte, hogy csak néhány hétre marad távol a munkahelyétől. Ez a befektetőket feltehetően megnyugtatta, ugyanakkor azonnal éles vitákat is szított. Ezek után a cégnél a többi nő sem mer majd azzal a szülési szabadság mennyiséggel élni, amit éppen Mayer harcolt ki. A Yahoo-nál ugyanis 16 hét fizetett szabadságot kapnak a nők szülés után, miközben az Egyesült Államokban 6-8 hét az átlagos idő, és ezt követően a nők többsége kénytelen visszatérni dolgozni.
Marissa Mayer az első gyermeke születése után is csak két hétig volt otthon – igaz feltehetően ez alkalmazásának a feltétele volt, ugyanis 6 hónapos terhesen igazolt át a Google-tól a Yahoo vezérigazgatói székébe. Mayert akkor is heves támadások érték, de ezzel egyidőben ő lett az ideális dolgozó nő mintája, aki tökéletesen tudja összeegyeztetni a munkáját az anyasággal. Állítólag az irodája mellé még egy babaszobát is építtetett, hogy ne legyen túl sokáig távol kisfiától.
A Fortune cikke szerint most sokan azért kritizálják, mert ezzel a tettével nem mutat elég elkötelezettséget a nők felé, hiszen most majd az ő példája miatt kevesebben mernek élni a szülési szabadság teljes kihasználásával. A cikk szerint azonban Mayert nem lehet az átlag munkavállaló közé sorolni, hiszen neki a befektetők felé is meg kell felelnie, márpedig ha az ő bizalmuk meginog, azzal veszélybe kerülhet a Yahoo is.
A támadások azért is élesek, mert a terhes nőket és kisgyerekes anyákat éri a legtöbb munkahelyi diszkrimináció. Eleve kisebb esélyük van egy pozíció megszerzésére, és több támadás éri őket a munkahelyükön is. Ez érvényes a vezető pozícióban lévőkre is, azzal a különbséggel, hogy míg az alkalmazottaknak nemhogy iroda melletti babaszobára, de még bébiszittere sincs pénze, a Yahoo vezérének feltételezhetően nem kell megküzdenie a rosszalló megjegyzésekkel, ha beviszi a gyerekét a munkahelyére. De vajon ugyanezt elmondhatja-e egy a gyártósor mellett dolgozó nő is? Úgy tűnik, jó megoldás nincs ebben a kérdésben, ha Mayer ebben a helyzetben magára hagyná a cégét, akkor pont azért támadnák, mert munkahelyeket veszélyeztet csak azért, mert hajlandó szülés után dolgozni.