A távmunkáért fizetésük ötödét beáldoznák a dolgozók
Egy felmérés szerint az európai munkavállalók közel fele jelenlegi fizetése 20 százalékát is hajlandó lenne feláldozni azért, hogy saját lakásában dolgozhasson.
Az otthoni munkavégzés kétségkívül sok előnnyel járhat mind a munkaadók, mind a munkavállalók számára, de ehhez szükség van bizonyos alapfeltételekre. Ha például a dolgozónak nincs meg az irodán kívüli hatékony munkához szükséges önfegyelme, és nem képes saját maga beosztani az idejét, akkor a teljesítménye rövid időn belül romolhat, a munka könnyen feltorlódhat.
Éppen ezért a nagyobb cégek, ahol lehetséges a home office, külön távmunka utasításban fektetik le az otthoni munkavégzés szabályait. Van, ahol például előírják, hogy jól elválasztott helyiségben lehet csak dolgozni, vagy, hogy az íróasztal megfelelő megvilágítással rendelkezzen, a gyakran használt tárgyak könnyen elérhetők legyenek.
Az irodai termékeket gyártó Leitz felmérése szerint az európai dolgozók 62 százaléka ma már minden héten munkája egy részét otthonról végzi el. Aki pedig nem, vagy nem eleget, azoknak közel fele jelenlegi fizetése 20 százalékát is hajlandó lenne feláldozni azért, hogy saját lakásában dolgozhasson – írja a felmérésre hivatkozva a HR portál. Ugyanakkor idehaza a vezetők még mindig azt gondolják, hogy a dolgozók csak akkor végzik rendesen a munkájukat, ha szem előtt vannak. Minden estere alább a Leitz 7 pontos iránymutatása otthoni munkavégzéshez.
Lejárt lemez a 8 órás munkaidő, itthon mégsem engednek belőle
A vállalatok ragaszkodnak a főállású munkavállalókhoz, miközben a négy órában dolgozók egységnyi idő alatt hatékonyabban is dolgozhatnak, nem beszélve arról, hogy az atipikus foglalkoztatási formák vonzóbbak az egyébként nem éppen lehorgonyzó Y generáció számára is.
1. Legyen tisztában vele, hogy pontosan milyen teendői vannak
Készítsen listát az otthon végzendő feladatokról azokról a feladatokról. Ez alapján fel tudja állítani a fontossági sorrendet, melyek a sürgős határidős munkák és melyek a halaszthatóak.
2. Indítson a legfontosabb feladatokkal
Mindig a leglényegesebb vagy a legutálatosabb munkával kezdjen, hogy még frissen megbirkózzon a nehezével.
3. Ne hagyja, hogy eltereljék figyelmét
Alakítson ki saját dolgozószobát vagy munkasarkot, ahol ki tudja zárni a külső környezetből beszűrődő zajokat. A munkavégzés során néhány egy-egy órára érdemes lenémítani a mobilt, kilépni a levelezésből, és kizárólag a feladatra összpontosítani.
4. Iktasson be szüneteket
Kikapcsolódásra még a home office során is szükség van. Ha csökken a koncentrációs képessége érdemes felállni, kimenni az erkélyre, udvarra egy kicsit, zenét hallgatni, ilyesmi.
5. Ne engedje, hogy betemesse a munka
Ha a munkavégzés beköltözik otthonunkba, könnyedén összemosódik a magánélet a munkával, ami rossz gyakorlat. A munkaidő végén tiltsa el magát a munkától! Ha befejezte az aznapra beütemezett feladatokat, álljon fel az asztaltól és kapcsolja ki céges telefonját. A napirendnek legyen része a családra fordított idő is.
A távmunka nem azt jelent, hogy munkába menet és jövet is lehet dolgozni
Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma áll a nyolcadik helyen azon cégek, intézmények top százas listáján, amelyeknél valóban létezik távmunka. Magyarországon a munkavégzés ezen formáját leginkább túlórázásra és a betegszabadság „hasznos" eltöltésére használják. Amerika messze van.
6. Privát teendőit mellőzze
A rugalmas időbeosztás ugyan lehetőséget teremt arra, hogy az otthoni munkába is besegíthessünk, de éppen ezért fontos megértetni a hozzátartozókkal: ha otthonról dolgozunk, az nem azt jelenti, hogy szabadságon vagyunk, és ettől kezdve minden házimunkát ránk lehet bízni. Érdemes tisztázni a helyzetet, és kialakítani egy közös szabályrendszert.
7. Maradjon elérhető
Bár a hármas pont kitér az offline állapot fontosságára, sok munkavállaló az egyedüllétet és az elszigeteltséget említi az otthoni munkavégzés legfőbb hátrányaként. Ezért érdemes ezt csak időnként bevetni és a nap nagy részében elérhetőnek maradni.