szerző:
Stemler Miklós
Tetszett a cikk?

A rezsicsökkentéssel mindenki nyer, leszámítva a külföldi multikat és Pécs városát.

Ott az óriási veszteségekkel megvívott vízműháború legfőbb eredménye az lett, hogy most már teljes egészében önkormányzati céget sarcolhat meg az Orbán-kormány. A pécsiek meg nyelhetnek.

Az Orbán-kormány rezsicsökkentési hadjárata kétségkívül totális sikerrel járt. Az élet olcsóbb lett, miközben a költségvetési hiány sem szaladt el, mint annak idején a szocialista kormányok felelőtlen osztogatása alatt, ráadásul csak az iparunkat és pénzünket lenyúló külföldi multik szívnak, ők meg megérdemlik – leszámítva persze az úgynevezett stratégiai partnereket. Tökéletes win-win szituáció, igaz ugyan, hogy a külföldi multik magyar embereket tesznek utcára, de hát nincs valamirevaló háború járulékos veszteségek nélkül, és igaz ugyan, hogy az elmaradó beruházások következményeképpen nagy valószínűséggel lerobban a magyar közműhálózat, de minderre valamikor a beláthatatlan jövőben, 3-4-5 év múlva kerül sor.

A jelek szerint járulékos veszteségként kell leírni az ékként előretolt Pécs városát, ahol a csekély hárommilliárd forintért frissen visszaszerzett pécsi vízszolgáltatást végző cég bagatell félmilliárdos veszteséggel számol csak az idei évre a rezsicsökkentésnek és közműadónak köszönhetően. Talán néhányan emlékeznek még arra, hogy a jövő valójában nem 2010 áprilisában, hanem 2009 októberében Pécsett kezdődött el, amikor a tréfát nem ismerő régi-új fideszes polgármester visszaszerezte az általa elkótyavetyélt vízművet a franciáktól, ami a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy kidobatta a székházból a részben külföldi kézben lévő cég teljes egészében magyar vezetését, majd az új, teljesen vagyon nélküli vízművet igazi hazafiakra (értsd: jól kipróbált Fidesz káderekre) bízta.

Egy darabig úgy tűnt, hogy a szocik kiseprűzése után a pécsi einstand lehet az új norma, a tűzkeresztségen Pécsett átesett Szabó Iván vezette akciócsoport 2010 nyarán sorban szállta meg az állami cégeket. Talán a nem túl optimális pécsi helyzet (jogi világégés, zűrzavar a szolgáltatók terén, környékbeli kistelepülések szívatása, stb.) miatt a zsírunkon élősködő multik kifüstölésére más megoldást választott a kormányzat: jöttek a különadók, a közműadó, majd a célzott taktikai atomfegyver, a rezsicsökkentés.

Nem csoda, hogy már az E.On is menekül a nem multinak való vidékről, és bagóért – plusz 870 millió euróért – átpasszolja a kormánynak az egyes vélemények szerint lassan már bagót sem érő gázüzletágat, és csodák csodájára a Suez sem várta ki az einstandot Budapesten, hanem szép csendben kapitulált és lelépett a jussával. A multi harcállásait vakmerően megrohamozó Pécsett eközben teljesen tönkrevágták azt a városi többségi tulajdonban lévő Pécsi Vízmű Zrt.-t, amelyből a városnak adott átlagosan 100 millió forint mellett 400-500 millió forintot „talicskázott” ki állítólag évente a francia tulajdonostárs. Az utódcég 2012-ben rekordméretű, 180 millió forintnyi nyereséggel büszkélkedhetett, ami, ha hihetünk a soha nem hazudó fideszes városvezetésnek, olyan 30 százaléka a multi által megfertőzött cég valamikori átlagos eredményének.

Mindebből vagy az következik, hogy a soha nem hazudó városvezetés esetleg túlzott egy kicsit a „kitalicskázott” pénzzel kapcsolatban, vagy a nemzeti vízmű nem annyira sikeres, mint az idegenszívű volt. A Suezt mindez már igen kevéssé érdekli: hárommilliárd forintos fájdalomdíjjal léphetnek le, cserébe pedig a nulla árbevétellel és kétmilliárd környéki követelésállománnyal rendelkező Pécsi Vízművet is megkapja Pécs városa, amelynek bónuszként a több tucatnyi per költségeit is meg kell térítenie.

A mindig nyerő pécsieknek tehát jelen pillanatban két vízművük is van: az egyik a nyakig eladósodott, nagy műgonddal szétvert, masszívan veszteséges Pécsi Vízmű Zrt., a másik a megalapítása sajátos körülményei miatt szintén nyakig eladósodott, a kormánynak köszönhetően idéntől szintén masszívan veszteséges Tettye Forrásház Zrt. A jó hír az, hogy a kettő eddig egymás kivéreztetésével elfoglalt cégből nemsokára egy lesz, kombinált eszközparkkal (azaz nagyobbrészt a Tettye által már négy éve einstandolt eszközparkkal) és adósságállománnyal, lehetetlen piaci körülményekkel.

Pécs vezetése igazán megköszönheti a kormányban ülő párttársainak, hogy velük játszatták el a balek szerepét, és Pécsen tesztelték a multiextermináló atomcsapást. A garantáltan olcsó és garantáltan nemzeti vizet fogyasztó helyiek pedig jövő tavasszal nyújthatják be a számlát, már ha lesz még addig ivóvíz.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!