Tetszett a cikk?

A napokban Budapesten tárgyalt Peter J. Hustinx, az Európai Unió holland adatvédelmi főbiztosa, többek között a bűnüldözés és az adatvédelem konfliktusainak kezeléséről. A tudós jogász, aki egyszersmind az Interpol felügyelő testületének is tagja, aggodalmasnak tartja, hogy az Országgyűlés negyedszeri nekifutásra sem volt képes adatvédelmi biztost választani, pedig ezen a területen is nélkülözhetetlen a két év múlva soros EU-elnök, vagyis Magyarország együttműködése.


Peter Hustinx
hvg.hu: Kétségtelen, hogy a magyar országgyűlés negyedik nekifutásra sem volt képes adatvédelmi biztost választani, elutasította mindazokat, akiket Sólyom László köztársasági elnök javasolt erre a tisztségre. Legutóbb Sólyom elnök Jóri Andrást javasolta, őróla ősszel szavaznak a képviselők. Azért jött Budapestre, hogy siettesse a megoldást?

Peter Hustinx: Természetesen magyar belügyről van szó, de azért tájékozódni szeretnék, mi történt Önöknél ezen a téren. El kellene kerülni, hogy az adatvédelmi biztos jelölését politikai döntésnek fogják fel. Az adatvédelmi ombudsman személye kulcsfontosságú egy demokratikus politikai rendszerben, ahol nélkülözhetetlen a fékek és ellensúlyok mechanizmusa. Fontos, hogy az adatvédelmi biztos kellő pillanatban felemelje a szavát, bírálja a politikusok által hozott intézkedéseket. Érthető, hogy a jelölése vitákat vált ki. De az szokatlan, hogy ez a folyamat immár hat hónapja tartson, és a köztársasági elnök egyetlen jelöltjét se fogadja el a parlament. Pedig - ha kinevezik - a magyar megbízottnak mielőbb fel kellene vennie a kapcsolatot az EU adatvédelmi apparátusával. Magyarország fogja betölteni két év múlva az EU elnöki tisztségét, ezért nagy a felelőssége ezen a téren.

hvg.hu: Az adatvédelemre a terrorizmus elleni harc miatt 2001. szeptember 11-e óta fokozottan figyelnek. A svéd parlament nagy vita után néhány napja fogadta el a Big Brother-törvényt, mely szabad kezet ad az állam biztonsági szolgálatának, hogy előzetes engedély nélkül bárki SMS-ét, e-mailjét elolvassák, bárki telefonját lehallgassák, nemzetvédelmi okból. Ön ezt helyesli, vagy ellenzi?

P. H.: Óvatosnak kell lennünk a véleményalkotással. Svéd belügyről van szó, és a most elfogadott törvény részleteit még nem ismerjük. Ezért nem is akarom kommentálni. Egyébként az a véleményem, hogy a terrorizmus, illetve általában a bűnözés elleni harc során sem szabad felborítani azt az egyensúlyt, mely az alapvető emberi jogok tiszteletben tartása és a hatékony bűnüldözés között kialakult. A nagyobb biztonság érdekében sem feledkezhetünk el az óvatosságról. Tudatában vagyunk annak, hogy a magánélethez való jog nem abszolút, kivételes intézkedések elképzelhetők, de ezeket csak világos, törvényes felhatalmazások alapján szabad elrendelni. Az e-mailek, telefonok szisztematikus ellenőrzése nagyon messzire vezet, és veszélyekkel járhat. Egy ilyen rendszerrel ugyanis könnyű visszaélni. Kíváncsian várom, hogy ezeknek a veszélyeknek miképpen tudja elejét venni az új svéd törvény. El kell fogadnunk, hogy a terrorizmus elleni harchoz különleges intézkedésekre van szükség, de ezeket szigorúan korlátozni, az ezeket végrehajtó szolgálatok felhatalmazását folyamatosan ellenőrizni kell.

P.J.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!