Tetszett a cikk?

Amerikában mindkét elnökjelölt – McCain és Obama - egymásra licitálva ígérget, ugyanakkor egyikük sem dolgozott ki átfogó tervet az USA eladósodásának csökkentésére. Hasonlóképpen próbálkozott a két nagy magyar párt is a 2006-os választási kampány során, a beváltott ígéretek levét most isszuk.


Obama és McCain. Igérgetés versenyben.
© AP
Az elmúlt öt évben az Egyesült Államok eladósodási spirálba süllyedt, az ország történetének eddigi legnagyobb költségvetési deficitjét halmozták fel. Miközben a gazdaság és a pénzügyi háttérvilág romokban hever, az Egyesült Államok 2008-as költségvetési deficitje ismét meghaladta a 410 milliárd dollárt és a 2009-es évre a deficit szintén ugyanezen szint körül lesz. A költségvetési hiány csúcsa eddig a 2004-es esztendő volt, 413 milliárd dollárral.

Érdekes adat viszont, hogy az USA felhalmozott költségvetési hiánya az alapítók óta egészen 1940-ig bezárólag mindössze 50 milliárd dollár volt. Sőt, a háború utáni években az amerikai kormány költségvetési többletet produkált 1947-től 1949-ig, majd ismét 1951-ben, 1956-ban, 1957-ben, 1960-ban és 1969-ben. A költekező-pazarló politika nagyjából ezen utolsó többlet év – 1969 - óta alakult ki és dívik világszerte. A clintoni időszakot leszámítva, amikor költségvetési szigor érvényesült, a megújuló költekezési mánia az 1970-es évek óta szinte minden elnöki ciklus alatt gigantikus hiányokat termelt az USA-ban.

A múlt év végére, a nemzeti eladósodás Amerikában közel 30 ezer dollárt jelentett minden egyes lakosra nézve, beleértve ebbe időseket és csecsemőket is. Ez az összeg több mint duplájára duzzad, ha csak az aktív adófizetők hozzájárulását nézzük, hiszen a 146 millió adófizető állampolgárra így már 61 ezer dollár összegű adósságteher jut. Az  átlagjövedelem évi 50 ezer dollár körül mozog.

Mi az oka ennek a túlköltekezési és eladósodási hullámnak? A népszerűség és kapzsiság, mondhatnánk. Minden kormány, minden politikai vezetői kör úgy tudott hatalomra kerülni, illetve hatalmon maradni, hogy többet ígért és persze aztán kevesebbet teljesített. A demokrácia és a piackapitalizmus óriási és gazdagon díszített pitéjét csak ideig-óráig lehet úgy elosztani, hogy hitelre vesszük már magát a pitét is.

A jelenlegi magyar válsághelyzetet is párhuzamba vonhatjuk ezzel a felelőtlen politikai magatartással, amelybe kimutatható módon a Medgyessy- és Gyurcsány-kormányok sodorták országunkat. Miközben megszorításokról prédikál és megszorítja a lakosság nadrágszíját a magyar kormány, az államgépezet GDP-arányosan majd kétszer annyit költ saját működési költségeire, mint az átlagos nyugat-európai államvezetés. Ha költségvetési szigort kell alkalmazni, az elmúlt hat évben felelőtlenül költekező szocialista vezetésű kormányok rendre a lakosságon húzzák meg a nadrágszíjat,  ahelyett, hogy saját magukon kezdték volna a megszorításokat. Hiteles politika ott kezdődik, hogy a politikai vezetők példát mutatnak a szavazók előtt.

Attól tartok, hogy az USA-ban megismétlődik az nagyban, ami a 2006-os magyar választásokon történt: most az elnökjelöltek licitálnak egymásra, melyik tud „változást” sulykolva nagyobbat ígérni. Ebben a versenyben Obama tűnik a győztesnek, és nagyon valószínű, hogy a választást is ő nyeri. Az ígéretek beváltása azután nem a ma adófizetőjét terheli, hanem - az adósságok további felhalmozódása következtében – a következő generációt. Ebben nincs különbség az Egyesült Államok és Magyarország között. Ami mégis eltér a két ország helyzetében, hogy nekik "valamivel" komolyabb tartalékaik, erőforrásaik vannak, mint nekünk, mozgásterük is "hangyányit" tágabb, mint a miénk.

Topolánszky Ádám
A szerző korábban az amerikai kormányzatban töltött be felelős posztokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hét százalékos Obama-előnyt mértek

Hét százalékpontos előnye van Barack Obama demokrata párti elnökjelöltnek republikánus riválisával, John McCainnel szemben öt nappal az amerikai elnökválasztás előtt - derült ki a Reuters/C-Span/Zogby közös, csütörtökön közzétett felméréséből.

HVG Világ

Színt valló Amerika

Befutóra vár az USA - összeállítás az amerikai elnökválasztásról a friss HVG-ben.

Világ

Obama vezet, de sok a biztonytalan

Barack Obama, az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje a legfrissebb közvélemény-kutatás szerint hét ponttal, 50-43 arányban vezet republikánus riválisa, John McCain előtt.

MTI Világ

Félóra tömény Obama főműsoridőben

Példátlanul hosszú, félórás kampányreklámmal fordult az amerikai szavazókhoz több országos tévécsatornán szerda este fő műsoridőben Barack Obama, a Demokrata Párt elnökjelöltje.

MTI Világ

Fogytán Obama előnye

Három pontra csökkent Barack Obama amerikai demokrata párti elnökjelölt előnye republikánus riválisával, John McCainnel szemben a Reuters/C-SPAN/Zogby vasárnap közzétett közvélemény-kutatása szerint.

MTI Világ

Amerikában is vezértéma az egészségbiztosítás

Az amerikai elnökválasztás kulcsfontosságú témái között már a kampány kezdetén szerepelt az egészségügyi ellátás és annak reformja. A választás előtti napokban ez a kérdés sok választó szerint a gazdasági gondok már elindított megoldásánál is döntőbb probléma.

MTI Világ

Obama: több - McCain: kevesebb

Tartja előnyét Barack Obama amerikai demokrata párti elnökjelölt republikánus riválisával, John McCainnel szemben - állapította meg szombaton közzétett közvélemény-kutatásában a Reuters/C-SPAN/Zogby.