szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Robert Victor Neher svájci mérnök 1910. október 27-én szabadalmaztatta a hengerelt ezüstfóliát - századik születésnapját ünnepli az alufólia.

Akkoriban a fólia még kicsit vastagabb volt az emberi hajnál, de már alkalmazható volt fény- és légmentes csomagolóanyagként, amely elkülönít és frissen tart.

Neher első vevője a Tobler berni cég, amely a mai napig alufóliába csomagolja híres háromszögletű csokoládéit. Az évek során alumíniumfóliába csomagolták a vajat, tablettákat, kávét, cigarettát, tejet és gyümölcslevet, de a klasszikus, felhengerelt alufólia a tízórai csomagolásának is állandó kelléke. A természetvédők azonban alternatívák keresésére buzdítanak, mivel a termék előállítása nagyon energia- és áramigényes.

Az Európai Alumíniumfólia-szövetség (EAFA) adatai szerint a világszerte előállított ezüstfólia háromnegyedét háztartásokban csomagolásra, a többit pedig autók alkatrészeinek, kábeleknek az elkülönítésére használják.

"További hasznos felhasználási javaslat a fólia asztaldekorációként vagy madárijesztőként való alkalmazása: az anyag csillogása elijeszti a hívatlan vendégeket" - mondta el Guido Aufdemkamp, az EAFA szóvivője. A második világháború idején a német ipar alumíniumcsíkokat gyártott, amelyeket a katonai repülőgépekből kidobva akadályozták az ellenséges radarok működését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Világcsúcsot ért el egy német villanyautó

Világcsúcsot állított fel egy elektromos meghajtású gépkocsi, amikor kedden egyszeri feltöltéssel tette meg a München és Berlin közötti 600 kilométeres utat.

MTI Tech

Az ujjak nélküli robotkéz jobban beválik

Nem kellenek feltétlenül ujjak ahhoz, hogy valamit meg lehessen fogni: amerikai kutatók olyan robotkart hoztak létre, amely az italfelszolgálástól a rajzolásig mindenre képes, pedig nem ujjakban végződik.