Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament határozata értelmében az Egyesült Államok jogtalanul kényszerítette az európai légitársaságokat arra, hogy adatokat szolgáltassanak az országba érkező utasokról.

Az Európai Bizottság illetékes miniszterei éppen a döntést megelőző napon határoztak arról, hogy az Unió végrehajtó szerveinek hozzáférést biztosítanak bizonyos – az amerikaihoz képest szűkebb körű – adatokhoz – adta hírül az INFINIT Privacy. Az EU-határozat után azonban az Európai Parlament (EP) olyan döntést hozott, amely kimondja: a kereskedelmi úton beszerzett adatok kiszolgáltatása közbiztonsági célzattal - jogilag nem megalapozott.



Washington a terrorizmus elleni hatékonyabb küzdelem érdekében arra kötelezte az Egyesült Államokba érkező járatokat, hogy a leszállástól számított 15 percen belül adjanak át részletes adatokat a repülőgép utasairól, a hitelkártyaszámaiktól kezdve egészen az étkezési szokásaikra vonatkozó információkig. Ellenkező esetben utasonként 6000 dolláros bírságot, illetve a leszállási engedély elutasításának lehetőségét helyezték kilátásba. A légitársaságoknak – alkalmi megállapodásokat kötve – „egyensúlyozniuk” kellett: egyszerre kielégíteni az amerikai óhajokat és eközben megfelelni a szigorú európai adatvédelmi rendelkezéseknek.



Az Európai Parlament által most elfogadott javaslatot benyújtó Johanna Boogerd-Quaak holland liberális képviselőnő szerint az egyes tagállamok adatvédelmi biztosai nem voltak megelégedve a korábbi EU-határozattal. Az Európai Bizottság illetékesei ezzel szemben védik az általuk megkötött megállapodást, mondván, hogy az egyformán figyelembe vette az adatvédelmi aggodalmakat és a terrorizmus elleni harc fontosságát.



A jövőben az Unióban csak az utas nevét, születési idejét, nemzetiségét és útlevélszámát kell kiszolgáltatni, ezek mellett a járattal kapcsolatos információkat kell majd közölni – tudósít az INFINIT Privacy.



Az EP döntése nem aratott mindenütt osztatlan sikert: Caroline Flint brit belügyminiszter megítélése szerint a most meghozott rendelkezés nem egyeztethető össze sem a brit joggal, sem pedig az elmúlt hetek fogadkozásaival, amelyek a madridi események nyomán a terrorizmus elleni komolyabb együttműködést szorgalmazták.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!