szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német külügyminisztérium éveken át tiltotta a követségeknek, hogy a német vízumokkal való visszaélések elleni fellépésben együttműködjön a biztonsági hatóságokkal - jelentette pénteki számában a berlini Die Welt hiteles dokumentumokra hivatkozva.

A vízumügyben azt vetik a zöldek vezetése alatt álló külügyminisztérium szemére, hogy rendeleteivel még inkább lazított a liberális vízumkiadási gyakorlaton, azt az elvet követte, hogy kétely felmerülése esetén az utazás szabadságának elvét kell előnyben részesíteni. A laza vízumkiadási gyakorlat a kelet-európai német missziókat, főleg Kijevet érintette.

A Die Welt információja szerint 2003 januárjában a külügyminisztérium 16 kelet-európai nagykövetséget utasított arra, hogy ne válaszolják meg közvetlenül a német rendőrségtől vagy a határvédelmi szervektől érkező megkereséseket, hanem a megkereséseket és a válaszokat a berlini központnak küldjék el.

Az illetékes külügyminisztériumi osztály azt is megtiltotta, hogy adatbankokat hozzanak létre azokról, akik feltűnően sokszor küldtek meghívóleveleket. A német belügyi szervek az általános vízumadatbankhoz sem férhettek hozzá automatikusan.

A Joschka Fischer vezette külügyminisztérium ellen felhozott vád az, hogy lazasága nemzetbiztonsági kockázattal járt, kétes elemek, feketén dolgozók és prostituáltak előtt is megnyitotta a Németországba és a schengeni térségbe vezető utat.

Fischer a minap beismerte, hogy felelős miniszterként nem cselekedett elég határozottan és gyorsan. Az üggyel parlamenti vizsgálóbizottság foglalkozik, s a pártok azt fontolgatják, hogy politikai szempontból mikor lenne számukra a legkifizetődőbb Fischer bizottsági meghallgatása.

Peer Steinbrück, Észak-Rajna-Vesztfália szociáldemokrata miniszterelnöke azt szeretné, ha a külügyminisztert még a május 22-én esedékes, igen fontos tartományi választás előtt a bizottság elé citálnák, hogy az ügy úgymond már ne terhelje a választási kampányt. A tartományban a szociáldemokraták a zöldekkel együtt kormányoznak. A konzervatív ellenzék minél több politikai tőkét akar kovácsolni az ügyből.

Roland Koch hesseni kereszténydemokrata kormányfő a pénteki Die Weltben felvetette Gerhard Schröder kancellár bizottsági meghallgatását is, mondván, hogy két tárca (a külügyi és a belügyi) súlyos konfliktusáról van szó, s ki kell derülnie: jelentett-e erről Otto Schily belügyminiszter, vagy a kancellárnak az egész mindegy volt. Koch úgy fogalmazott: a külügyminiszter eddigi megnyilatkozásai nem oszlatták el azt a benyomását, hogy "Fischer inog".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány a nemzeti vízum bevezetéséről

A kormány a nemzeti vízum bevetésével, az idegenrendészetre és bevándorlásra vonatkozó szabályok átalakításával könnyítené a határon túli magyarok helyzetét - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Dávid Ibolya, az MDF elnöke üdvözölte a kormányfő bejelentését, ugyanakkor kifogásolta, hogy nem egyeztettek a politikai pártokkal és a határon túli magyarok szervezeteivel.

Itthon

A magyar külügy tárgyalna az amerikai vízummentességről

"Készek vagyunk a lehető legrövidebb időn belül megkezdeni a tárgyalásokat az amerikai féllel, még akkor is, ha a kölcsönös vízummentesség elérése nem várható a közeljövőben" - jelentette ki Polgár Viktor külügyi szóvivő.

Itthon

Az amerikai vízumbeszerzés tantaluszi kínjai

A budapesti amerikai nagykövetség konzuli osztálya megalázó procedúrának veti alá a vízumkérőket. A magyar utazók elvárhatnák, hogy a nyugat-európai állampolgárokkal azonos bánásmódban részesüljenek. Véget kellene vetni a gyötrelmes amerikai vízumbeszerzésnek - véli a cikk szerzője.