szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A közel-keleti béke helyreállításának érdekében Oroszország kedden Alekszandr Szaltanov külügyminiszter-helyettes személyében különmegbízottat küldött a térségbe - közölte a moszkvai tárca közleményben. Eközben Indonézia, a világ legnépesebb muzulmán közösségével rendelkező ország jelezte: kész katonákat vezényelni egy esetleges közel-keleti ENSZ-békefenntartó erők kötelékébe.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter elmondta: Szaltanov tárgyalásokat fog folytatni a térség vezető politikusaival. Igyekszik őket rávenni arra, hogy mielőbb állítsák le a vérfürdőt és az erőszakos cselekményeket, tegyenek kísérletet a harcok eszkalációjának a megakadályozására, és erőszakmentes eszközökkel zárják le vitájukat. A moszkvai minisztérium szerint Szaltanov útja azt is jelzi: Oroszország támogatja az ENSZ béketeremtésre irányuló erőfeszítéseit.

Oroszország tagja az úgynevezett közel-keleti kvartettnek, amelyet rajta kívül még az Egyesült Államok, az ENSZ és az Európai Unió alkot. Ennek a csoportosulásnak korábban is az volt a feladata, hogy egyengesse a közel-keleti békefolyamat útját.

Egyelőre nem tudni, hogy Szaltanov mely országokba utazik, de megfigyelők emlékeztetnek arra: Oroszország hagyományosan jó viszonyt ápol a térségbeli arab államokkal, és Vlagyimir Putyin államfő a Szentpéterváron hétfőn befejeződött G8 országcsoport - a hét legfejlettebb ipari állam és Oroszország - csúcstalálkozóján megígérte: Moszkva igyekszik kamatoztatni kiváló arab kapcsolatait a mostani válság leküzdésében.

Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök kedden ismételten követelte az ellenségeskedések leállítását, miután tíz közel-, illetve közép-keleti ország jakartai nagykövetével találkozott. Ezt követően felajánlotta, hogy a szigetország hajlandó 450 katonát vezényelni a térségbe, ha az ENSZ békefenntartó köteléket állít ott fel.

Indonéziának Izraellel nincsenek diplomáciai kapcsolatai, és a palesztin ügy közismert támogatója. Jakarta élesen elítélte az izraeli offenzívát. Egy indonéz politikai vezető hétfőn arra intett: az izraeli légi csapások, amelyeket Washington nem bélyegzett meg, azzal a veszéllyel járhatnak, hogy az "igazságtalanság" az eddigi mérsékelt erőket is a szélsőségesek oldalára taszíthatja.

Az ENSZ-erők telepítésével kapcsolatban Gideon Ezra izraeli környezetvédelmi miniszter kijelentette: a zsidó állam nem zárja ki, hogy Libanon déli részén nemzetközi erőt sorakoztassanak fel, de csak abban az esetben, ha a kéksapkások "nagyon erősek" lesznek. Vagyis - mint fogalmazott egy izraeli televíziós csatornának - ezek a katonák képesek lesznek ellátni a térségben azt a szerepet, amellyel, a libanoni hadsereg nem tud megbirkózni.

Emellett a tárcavezető azt is szorgalmazta, hogy ezt a nemzetközi kontingenst szélesebb jogkörrel kellene felruházni, mint az ENSZ 1978 óta a térségben állomásozó 2 ezer fős ideiglenes libanoni haderejét (UNIFIL), amely a miniszter szerint az elmúlt években nem akadályozta meg az Izrael elleni támadásokat, sőt jelenléte zavaró tényező az izraeli válaszcsapások szempontjából.

Kedden Cipi Livni izraeli külügyminiszter, miután Jeruzsálemben találkozott Terje Roed-Larsen ENSZ-tárgyalóval, a Hezbollah libanoni síita szervezet teljes leszerelését és a libanoni hadsereg egységeinek az izraeli-libanoni határra való vezénylését követelte.

Az izraeli diplomácia vezetője leszögezte: a jövőben meg kell akadályozni, hogy Irán és Szíria fegyverekkel lássa el a Hezbollahot. Livni követelte a szélsőséges síita milícia által fogva tartott két izraeli katona feltétel nélküli szabadon bocsátását, mintegy cáfolva Avi Dihter közbiztonsági miniszter korábbi, az izraeli katonai rádióban tett keddi kijelentését, amely szerint a hadműveletek befejezése után Izrael fontolóra vehet egy fogolycsere-alkut Libanonnal.

Kofi Annan ENSZ-főtitkár különmegbízottja, Roed-Larsen a találkozó után elmondta, hogy a világszervezet küldöttsége "világos elképzeléseket vázolt" a válság leküzdésére és az ellenséges cselekmények lezárására és úgy vélekedett: az Izrael és a Hezbollah közti diplomáciai kezdeményezések elvezethetnek a tűzszünethez. Ugyanakkor Livni hangsúlyozta: a diplomáciai folyamat nem jelenti az izraeli katonai akció lerövidítését, és utalt arra, hogy ellenzi nemzetközi erők Libanonban való állomásoztatását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Közel kétezer külföldi menekülő hagyta el Libanont

Újabb mintegy 1800 menekülő külföldi állampolgár hagyta el kedden Libanont. Canberra például azt kérte Izraeltől, hogy létesítsen Libanonban egy biztonsági folyosót, amelyen a külföldiek távozhatnak, de ezt a kérést elutasították.

MTI Világ

Göncz Kinga az izraeli-libanoni konfliktusról

Izraelnek joga van megvédenie magát, de ennek úgy kell történnie, hogy el lehessen kerülni a konfliktus eszkalációját - így foglalta össze Göncz Kinga magyar külügyminiszter az európai uniós, s az ezzel egybecsengő magyar álláspontot az EU-tagállamok külügyminisztereinek brüsszeli tanácskozása után.

MTI Világ

Halvány tűzszüneti esélyek Libanonban

Libanonba érkezett Dominique de Villepin francia kormányfő, hogy kifejezze Franciaország szolidaritását a libanoni néppel és tűzszüneti lehetőségekről tárgyaljon. Közben jeruzsálemi kormánykörökből nyilvánosságra került, hogy Izrael milyen feltételek között lenne hajlandó a tűzszünetre.