szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A washingtoni kongresszus vezető demokrata képviselői szerint George Bush elnök új iraki stratégiája veszélyezteti Amerika nemzetbiztonságát; közös nyilatkozatukban a csapatkivonás 4-6 hónapon belül történő megkezdését követelték.

Bush szerda este televíziós beszédben jelentette be: döntött az új iraki háborús stratégiáról, amelynek részeként az Egyesült Államok több mint 20 ezer újabb katonát küld az arab országba a felekezetközi erőszak elfojtására.

Nancy Pelosi képviselőházi elnök több más vezető demokrata párti politikussal közösen nyilatkozatban ítélte el George Bush bejelentett új stratégiáját, mondván, az elnök a csapaterősítés tervével fittyet hányt arra, hogy a Republikánus Párt megalázó vereséget szenvedett a kongresszusi választásokon novemberben.

"Ez a javaslat veszélyezteti a nemzet biztonságát azáltal, hogy újabb terhet rak a már így is túlterhelt hadseregre, ami még nehezebbé teszi az egyéb válságokra való reagálást" – foglaltak állást az ellenzéki képviselők.

Hangsúlyozták: a csapatkivonás megkezdésére azért van szükség, mert Irak vezetése máskülönben nem érti meg, hogy Amerika támogatása nem örök érvényű és nem is szánja el magát a felekezetközi erőszak felszámolásához szükséges lépések megtételére. "Katonai jelenlétünk kiterjesztése Irakban éppen rossz üzenet jelent, és ellenezzük" – így a demokrata vezetők.

A katonai megoldás helyett azt javasolták, hogy Washington indítson agresszív diplomáciai offenzívát a térségben és azon túl is Irak stabilizálása érdekében. Értékelésük szerint Bush új stratégiája nem jelent igazi váltást a korábbiakhoz képest, és ezért nyomást fognak gyakorolni az elnökre azért, hogy attól álljon el.

Barack Obama szenátor, a Demokrata Párt egyik reménybeli elnökjelöltje a CNN hírtelevízióban azt mondta, Bush az amerikai közvélemény nagy része és a legtöbb szakértői vélemény ellenében hozta meg döntését. A csapaterősítés szerinte téves politika, nem fogja elősegíteni a felekezetközi erőszak csökkentését. Közölte, pártja az új iraki stratégiát elítélő határozatot fog előterjeszteni a szenátusban, és már több republikánus képviselő támogatását megnyerték.

Dick Durbin demokrata szenátor televíziós értékelésében azt szorgalmazta: itt az idő, hogy végre az irakiak vállalják a felelősséget országuk biztonságáért azután a háború után, amely már több mint 3000 amerikai katona életébe került.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bush 21500 katonát küld Irakba

George Bush amerikai elnök azt fogja javasolni új iraki stratégiája keretében, hogy az Egyesült Államok már az elkövetkező hetekben további 21 500 katonát küldjön Irakba az ott állomásozó 132 ezer fős egység kiegészítésére - közölte Dan Bartlett elnöki tanácsadó szerdán.

MTI Világ

Wesley Clark szerint késő újabb csapatokat küldeni Irakba

Nem lehet elég amerikai katonai egységet küldeni Irakba, és késő is lenne, csupán tovább mérgezné a helyzetet az országban a koalíciós erők számára - így vélekedett Wesley Clark amerikai tábornok. A Pentagon adatai szerint 2003 óta háromezer amerikai katona vesztette életét Irakban.

MTI Világ

Kofi Annan kirohanása a Bush-kormány ellen

Kofi Annan leköszönő ENSZ-főtitkár szerint a Bush-kormány az általa meghirdetett terrorellenes harc során erőszakkal kényszeríti akaratát más államokra, megsérti az emberi jogokat és széles körű nemzetközi támogatás nélkül indít katonai akciókat.

MTI Világ

HRW: állítsák le az iraki kivégzéseket!

Az iraki kivégzések leállítását követelte hétfőn a bagdadi kormánytól a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet, amely elítélte azt, ahogyan az iraki kormányfő reagált Szaddám Huszein kivégzésével kapcsolatos kritikákra.