szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Új javaslatokat terjeszt elő az Egyesült Államok Oroszországnak, hogy Moszkva feladja ellenkezését az amerikai rakétavédelmi rendszer lengyelországi és csehországi állásaival szemben. Washington kezdeményezi egyebek között, hogy kapcsolják össze az amerikai és az orosz rakétapajzs bizonyos elemeit - írta szombaton a The New York Times.

A javaslatcsomagban szerepel az amerikai elképzelés, hogy a két ország működjön együtt a védelmi technológiák fejlesztésében, ossza meg egymás között a hírszerzési adatokat a közös fenyegetésekről, és engedélyezzék orosz illetékeseknek a jövőbeni rakétabázisokat - mondta a lapnak egy magas rangú illetékes, aki részt vesz az oroszokkal való tárgyalások tervezésében.

Katonai értelemben az amerikai kezdeményezés magában foglalja Oroszország meghívását "rakétarendszereinek alapvető integrációja felé" - mondta egy magas rangú katonai illetékes. Az amerikai és az orosz katonai rendszer néhány elemének összekapcsolása egy közös védelmi rendszerbe olyan szintű lesz, amilyen az orosz-amerikai katonai kapcsolatok egyetlen területén sem létezik.

Az együttműködési javaslatokat a következő hetekben terjesztik az orosz illetékesek elé egy sor magas szintű találkozó, köztük Robert Gates védelmi és Condoleezza Rice külügyminiszter tervezett találkozói keretében. Ha ezek a tárgyalások sikeresen folynak, nyáron és ősszel folytatódnak majd George Bush amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő között - írta a lap.
 
Az Egyesült Államok a rakétavédelmi rendszere keretében elfogó rakétákat akar telepíteni Lengyelországban, és egy radarállomást építeni Csehországban, amelyeket 2011-re állítanának hadrendbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Élesedő NATO-orosz szópárbaj rakétaügyben

Oroszország nukleáris rakétákat szegezhet Lengyelországra és Csehországra, és öt-hat év alatt közepes hatótávolságú rakétákat állíthat elő, ha a két kelet-európai országban telepítik az amerikai rakétavédelmi rendszer elemeit - helyezte kilátásba az orosz hadászati rakétaerők parancsnoka hétfőn. A NATO nemtetszésének adott hangot az orosz tábornok kijelentése miatt.

MTI Világ

A Pentagon sürgeti a kelet-európai rakétavédelem létesítését

Tíz elfogórakétát telepít a Pentagon Lengyelországba 2011-2012-ig, még mielőtt Irán nagy hatótávolságú rakétatechnológia birtokába jut - idézte Henry Obering altábornagyot, az amerikai Rakétavédelmi Ügynökség vezetőjét a The Washington Times pénteken.

MTI Világ

Európai rakétavédelmi pajzs a „lator államok” ellen

Európában egyre inkább tudatosul a "lator államok" jelentette fenyegetés - vélekedtek amerikai tisztségviselők, akik európai körútjukon támogatást próbáltak szerezni az amerikai rakétavédelmi rendszer Európába telepítéséhez.

MTI Világ

Az orosz duma határozatban ítélte el az amerikai rakétapajzsot

Határozatban ítélte el az orosz törvényhozás alsóháza pénteken az Egyesült Államok által Közép-Európába telepíteni kívánt rakétavédelmi pajzsot, úgy vélve: a hasonló döntések elősegíthetik egy újabb fegyverkezési verseny kialakulását.

MTI Itthon

A rakétavédelmi rendszerről tárgyalt Gyurcsánnyal Topolánek

Csehországnak joga van kétoldalú szerződést kötni az amerikai rakétavédelmi rendszerhez kapcsolódásról, ugyanakkor Prága nemcsak NATO-partnereivel, hanem Oroszországgal is konzultál a kérdésről. Ezt a cseh miniszterelnök mondta pénteken Budapesten sajtótájékoztatón, miután tárgyalt Gyurcsány Ferenc kormányfővel.

MTI Világ

Amerikai rakétabázist telepíthetnek Lengyelországba

A lengyel kormány beleegyezik, hogy az Egyesült Államok Lengyelország területén telepítse a tervezett amerikai rakétaelhárító rendszer egyes elemeit, de egy sor, az ország biztonságával kapcsolatos feltételt támaszt – írta szombati számában a Gazeta Wyborcza.

MTI Világ

Gyurcsány az amerikai rakétavédelmi törekvésekről

Csehországnak joga van bekapcsolódni az amerikai rakétavédelmi pajzs kiépítésébe, de szükség lenne arra, hogy ezt a problémát a NATO és a NATO-Oroszország Tanács is megvitassa – jelentette ki Gyurcsány Ferenc abban az interjúban, amelyet szerdán közölt a magyar miniszterelnökkel a legolvasottabb cseh napilap, a liberális Mladá Fronta Dnes.

MTI Világ

Rakétakísérletet hajtott végre India

Rakétakísérletet hajtott végre India nukleáris robbanófej hordozására képes legnagyobb hatótávolságú ballisztikus rakétájával, az Agni 3-mal - közölték tudományos szakértők a helyszínről.

MTI Világ

Francia nem az amerikai rakétavédelmi tervre

Franciaország nem kíván részt venni az amerikai rakétavédelmi tervben - közölte hétfőn Brüsszelben a párizsi védelmi minisztérium egyik illetékese, Robert Ranquet, aki azt mondta, országa a nukleáris elrettentésben bízva próbálja magát megvédeni a lehetséges veszélyektől.