szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Befejezte szerdán miniszterelnöki tevékenységét Tony Blair, aki utolsó hivatalos nyilatkozatában ismét hitet tett az iraki és afganisztáni brit katonai szerepvállalás mellett. Blair szerda délután benyújtotta lemondását II. Erzsébet királynőnek. A királynő ma kinevezi miniszterelnöknek a Munkáspárt által megválasztott Gordon Brown pénzügyminisztert.

Cherie és Tony Blair
A tíz évi és két hónapi folyamatos hatalomgyakorlás után leköszönő brit kormányfő szerdán utoljára vett részt a londoni alsóházban a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos heti félóráján. Ezen kijelentette: őszintén sajnálja, hogy a brit haderőnek milyen jelentős veszélyekkel kell szembenéznie Irakban és Afganisztánban. Megemlékezve az elmúlt héten Irakban elesett három brit katonáról, hozzátette: tudja, hogy sokan hiábavalónak tekintik ezt a kockázatot, ő azonban nem, és soha nem is fogja. Kijelentette: meggyőződése, hogy a brit katonák hazájuk és a világ biztonságáért harcolnak, "olyanok ellen, akik  életformánk
megsemmisítésére törekszenek". A szerdán távozó brit miniszterelnök így utolsó hivatalos megnyilatkozásában is kiállt az iraki katonai beavatkozásról négy éve hozott döntés mellett.

A félórás parlamenti vita végén először Ian Paisley tiszteletes, a radikális északír unionista mozgalom vezére, a csaknem tízévi egyezkedés és alkudozás árán nemrég helyreállított, protestáns-katolikus hatalommegosztásra alapuló tartományi kormány vezetője szólt elismeréssel Blair békeerőfeszítéseiről.

Előzőleg David Cameron, a konzervatív ellenzék vezére is meleg szavakkal méltatta Blairnek az észak-írországi megbékélésben elért sikerét, és általában is azt, hogy több mint tíz évig állt a brit kormány élén. Cameron sikereket kívánt Blairnek további tevékenységéhez, "bármi legyen is az". 

Az ülés után kormánypárt és ellenzék felállva, tapsolva búcsúzott el a távozó brit miniszterelnöktől. A volt brit miniszterelnök, aki több mint tíz évig állt a kormány élén, a Downing Street-i kormányfői hivatalból hajtatott a Buckingham-palotába, miután utolsó hivatalos szerepléseként részt vett a londoni alsóházban a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos heti félóráján.

Nem fognak hiányozni

Blair és felesége, Cherie, valamint négy gyermekük - Euan, Nicky, Kathryn és Leo - együtt jelent meg a miniszterelnöki rezidencia ajtajában, majd a házaspár a gyerekek nélkül indult az uralkodóhoz. A szolgálati Jaguarba beszállva Cherie Blair - akivel a sajtó legalább annyira kíméletlenül bánt, mint férjével - odakiáltotta a felsorakozott több száz újságírónak: "nem hiszem, hogy hiányozni fognak".

A lemondás benyújtása után Blair és családja a volt kormányfő választókerületébe, az északkelet-angliai Sedgefieldbe indult. Blairék utoljára hagyták el a Downing Street 10. alatti miniszterelnöki rezidenciát; a család a londoni Hyde Park északi szélén lévő elegáns Connought Square-en vásárolt magának lakást.

Tony Blair évi 64 ezer font (23 millió forint) miniszterelnöki nyugdíjra jogosult, emellett 84 ezer font irodai költségtérítésre. Nem hivatalos szakértői előrejelzések szerint ha megírja visszaemlékezéseit, abból legalább ötmillió fontot kasszírozhat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Blair utódlása

Gordon Brown pénzügyminiszter a legesélyesebb, hogy minden idők legtovább regnáló munkáspárti kormányfőjének, a múlt...

MTI Világ

Sarkozy Blairt szeretné EU-elnöknek?

Tony Blair távozó brit kormányfőt szeretné az Európai Unió majdani elnöki tisztségében látni Nicolas Sarkozy francia elnök - írta a szombati Financial Times, amely szerint az ötlet a kelet-európai EU-tagállamok körében is népszerű.

Shake

A Blair-korszak botrányai - videók

Tony Blair bejelentette: június 27-én lemond az Egyesült Királyság kormányfői posztjáról. Döntésén senki sem lepődött meg, szimpatizánsainak jelentős része elpárologott azalatt a huzavona alatt, ami lassan egy éve tart a távozása kapcsán.