A harmadik hatéves szenátori mandátumát töltő 62 éves idahói politikust a kormányzó párt megfosztotta kongresszusi bizottságokban betöltött vezető tisztségeitől. Az ügyben a Fehér Ház is közleményt bocsátott ki, amelyben "csalódottságának adott hangot".
Craig tagadja, hogy meleg lenne, miután kiderült, hogy júniusban egy repülőtéri mellékhelyiségben szeméremsértő módon viselkedett. Vesztére egy civil ruhás rendőr irányában próbált közeledni, "félreérthetetlen gesztust" téve.
John McCain arizonai szenátor, a Republikánus Párt egyik vezető elnökjelölt-aspiránsa gyalázatosnak nevezte, amit Craig tett, és kijelentette, hogy a szenátornak nincs más választása, le kell mondania.
A szintén republikánus Mitt Romney, volt massachusettsi kormányzó, aki ugyancsak az amerikai elnöki posztra pályázik, és akinek kampányát a botrány előtt aktívan segítette Craig úgy fogalmazott, hogy a szenátor csalódást okozott az amerikai népnek. Romney megjegyezte, hogy az ügy Mark Foley szenátorra és Bill Clinton volt elnökre emlékezteti. (Foley floridai republikánus képviselő egy éve mondott le mandátumáról, miután kiderült, hogy nyíltan szexuális tartalmú e-mail üzeneteket küldözgetett kongresszusi gyakornokfiúknak.)
Peter Hoekstra michigani republikánus képviselő szerint Craig az amerikai szenátorokhoz méltatlan módon viselkedett, vissza kell adnia mandátumát. Hoekstra keserűen jegyezte meg: Craig ebben a botrányban a Republikánus Pártot képviseli.
"Nem vagyok meleg, sosem voltam az (...) semmi rosszat nem tettem" - jelentette ki Craig, aki soha nem arról volt híres, hogy kiállt volna a homoszexuálisok jogai mellett. A karrierje során a családi értékek kérlelhetetlen védelmezőjének szerepét játszó konzervatív szenátor azt állítja, hogy valóságos boszorkányüldözés folyik ellene. Meleg aktivisták viszont egész egyszerűen képmutatásnak tartják a szenátor magatartását, úgy látják, hogy Craig a saját maga által is táplált homofóbia tragikus áldozata lett.
Craig szenátor ügye csak a legutolsó a Republikánus Párt tekintélyét aláásó erkölcsi botrányok sorában. A közvélemény-kutatások szerint a republikánus politikusok félrelépései jelentős mértékben rombolták a kormánypárt népszerűségét, hozzájárultak a demokrata párti győzelemhez a tavaly novemberi félidős kongresszusi választásokon.