szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az erdélyi magyarság józanul döntött az európai választásokon, e közösség politikai életében új fejezet kezdődik – ez a fő gondolat került napvilágra a romániai magyar sajtó hétfői kommentárjaiban.

Bíró Béla politikai elemző szerint a választási eredmény azt bizonyítja, hogy a romániai magyar szavazótábor racionális emberekből áll, akik nem érzelmeikre, hanem az eszükre hallgatva döntenek. A bukaresti Új Magyar Szónak (ÚMSZ) adott interjújában megállapította: a jó eredmény feltétele volt az, hogy a magyarok részvétele sokkal nagyobb legyen az urnáknál, mint a román szavazóké. Az eredmény viszont szerinte nem adhat okot arra, hogy bármelyik fél is túlságosan elbízza magát, hiszen a parlamenti választásokon vélhetően nagyobb lesz a román szavazók részvétele, s ezzel az arányok átalakulnak.

Úgy vélekedett, az RMDSZ-t az eredmény arra figyelmezteti, hogy a belső reformnak meg kell történnie, és helyre kell állítani a magyarság egységét. Bíró szerint „Tőkéséknek is ki kell józanodniuk a választásokat megelőző eufóriából”, vagyis abból az illúzióból, hogy „leradírozhatják” az RMDSZ-t a politikai színtérről.

Ugyanennek az újságnak a honlapján Ágoston Hugó neves publicista úgy véli, a magyaroknak az országosnál sokkal jobb részvételi aránya jelzi e közösség „magasabb tudati szintjét”. A szerző szerint az eredmény azt jelzi, hogy mozgósító erejénél fogva a korszerű versenyhelyzet is megteremtheti a siker lehetőségét.

„De azért pillanatig se feledjük, hogy még ez után a katartikus győzelem után is az RMDSZ, az 'egypárt' lesz az, amelyik hatékonyan fog küzdeni jogainkért, az utakért, az erdőkért, az iskolákért-egyetemekért, más intézményeinkért – még a templomokért is. Továbbra is az RMDSZ-t fogjuk elmarasztalni, mint eddig, ha valamit nem éreztünk eléggé jónak a munkájában" – írja Ágoston Hugó.

Az erdélyi Krónikában Csinta Samu kifejti: rég volt alkalma a romániai magyarságnak érzelmi-ideológiai hovatartozástól, "klubszínektől" függetlenül annyira őszintén örülni, mint az exit poll felmérésen alapuló előző esti eredményhirdetéskor. A magyarság "nem ette meg" a megosztottság veszélyével riogató szólamokat, példás önmozgósítás révén bejuttatta mind az RMDSZ-t, mind pedig Tőkés Lászlót az Európai Parlamentbe.

A szerző szerint mostantól ténylegesen is megkezdődhet a romániai magyar közélet újrateremtése, mivel bebizonyosodott, hogy a romániai magyar közéletben véget ért az egypártrendszer. A kolozsvári Szabadságban Papp Annamária kifejti: immár több éves vajúdás után az európai parlamenti választások alkalmat szolgáltattak arra, hogy egymással megméretkezzenek az erdélyi magyar közösségen belüli erők. Valamelyest sikerült tisztázni, ki milyen támogatottságot élvez.

A Háromszék című napilapban Farkas Réka úgy látja: a magyar választók bebizonyították, hogy az RMDSZ már nem az egyedüli képviselője a romániai magyarságnak, osztoznia kell ellenzékével a dicsőségen, de a felelősségen is. Üzentek a román politikumnak: nem elhanyagolható kisebbség az erdélyi magyarság, ha szükség van rá, erőt tud felmutatni.

Román lapok beszámolói (Oldaltörés)

A romániai magyarok lesznek a lélekszámukhoz képest az Európai Parlamentben (EP) a legnagyobb arányban képviselt román állampolgárok – állapította meg a hétfői román sajtó, amely szerint a legnagyobb vesztesek a nacionalista román pártok.

A román lapok többnyire csak az eredmények ismertetésével foglalkoznak. Inkább a tudósítások címeiben találhatók kommentáló elemek. A Cotidianul és az Evenimentul Zilei is egyetért abban, hogy az EP-választás legfőbb vesztese a szélsőségesen nacionalista Corneliu Vadim Tudor vezette Nagy-Románia Párt (PRM), illetve a diskurzusát szélsőjobb elemekkel fűszerező Gigi Becali, az Új Generáció Pártjának (PNG) az elnöke.

Ez utóbbi pártról a közvélemény-kutatások hónapokon keresztül azt jósolták, hogy nagy esélye van az öt százalékos küszöb átlépésére. Az urnazárást követően közzétett becsült eredmények szerint azonban ez sem a PNG-nek, sem a PRM-nek nem sikerült. A PRM esetében tizenhét év óta először fordul elő, hogy öt százalék alatt marad. A jelenleg szintén parlamenti politikai erőnek számító – egyre inkább nacionalista hangot megütő – Konzervatív Párt (PC) is hasonló sorsra jutott.

A Cotidianul azonban úgy véli, hogy Traian Basescu államfő is a választások nagy vesztesei közé tartozik, mivel nagyon alacsony volt az általa kiírt népszavazáson a részvételi arány. A lap a nagy győztesek közé sorolja a Liberális Demokrata Párt (PLD) elnökét, Theodor Stolojant, a nemrég életre hívott PLD ugyanis bejutott az EP-be. A Cotidianul szerint Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt elnöke is a győztesek közé tartozik, akárcsak Tőkés László független jelölt.

Az Evenimentul Zilei megjegyzi, hogy a romániai magyarok lesznek az európai törvényhozásban a lélekszámukhoz képest a legnagyobb arányban képviselt román állampolgárok. A lap utal arra, hogy a magyarok által többségben lakott megyékben a részvételi arány jóval magasabb volt az országos átlaghoz képest.

Noha az első helyet szerezte meg az EP-választáson, a Demokrata Párt (PD) öröme nem teljes – vélik a lapok, mivel a Basescut támogató politikai alakulat eredetileg 40 százalékos támogatottságra számított, ehhez képest pedig csak a voksok valamivel több mint 30 százalékára számíthat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Változik az Európai Parlament összetétele

Az EP január 15-ei ülésén Josep Borrell házelnök üdvözölte a romániai és bulgáriai képviselőket Strasbourgban. Velük összesen 785 fős lesz az uniós képviselőház 2009-ig. Húsz fővel új európai parlamenti frakció alakult Identitás, Hagyomány, Szuverenitás néven.

eurohirek.hu Világ

Kik mennek el gyakornoknak az Európai Parlamentbe?

Az Európai Parlament ebben az évben eddig 181 gyakornokot fogadott szakmai gyakorlatra, őket 78 ország több mint 4 ezer jelentkezőjéből választották ki. A szerencsések öt hónap alatt közvetlen közelségből ismerhetik meg az európai törvényhozás munkáját.

MTI Világ

Európai parlamenti képviselők az európai szélsőségek ellen

Három magyar európai parlamenti (EP-) képviselő - a liberális Szent-Iványi István (SZDSZ), a szocialista Tabajdi Csaba (MSZP) és a néppárti Olajos Péter (MDF) -, valamint Mikel Irujo Amezaga spanyolországi baszk zöldpárti és Kristian Vigenin bolgár szocialista képviselő olyan írásbeli EP-nyilatkozatot kezdeményezett, amely az európai szélsőséges csoportok elleni összefogásra szólít fel.

MTI Világ

Szélsőjobbos frakció alakult az Európai Parlamentben

A minimálisan éppen szükséges húsz fővel megalakult a szélsőjobboldali nézeteket valló képviselők csoportja az Európai Parlamentben. A szocialista csoportot vezető német politikus azonnal javasolta, hogy a szélsőjobbot rekesszék ki a frakcióknak elvileg biztosított parlamenti tisztségekből.