A hivatalos amerikai elismerést Condoleezza Rice külügyminiszter közleményében jelentette be. "Az Egyesült Államok ma hivatalosan szuverén és független államnak ismerte el Koszovót. Gratulálunk Koszovó népének ezen történelmi alkalomból!" - olvasható Rice közleményében.
A külügyminiszter közölte: George Bush elnök elfogadta Koszovó azon kérését, hogy az Egyesült Államok létesítsen vele diplomáciai kapcsolatokat.
Condoleeza Rice aláhúzta, hogy a koszovói függetlenség kikiáltásához a körülmények szokatlan kombinációja vezetett; felbomlott az egykori Jugoszlávia, etnikai tisztogatások és a koszovói polgári lakosság elleni bűncselekmények történtek, meghosszabbították a terület ENSZ-felügyeletét.
"Ilyen tényezők nincsenek máshol, ezért Koszovó esete különleges (...) nem tekinthető precedensnek ma a világ semmilyen más részén sem" - állapította meg a Condoleezza Rice.
A washingtoni közlemény egyúttal megerősíti: az Egyesült Államok továbbra is baráti viszonyt ápol Szerbiával, amely a két világháborúban szövetségese volt. "Meghívjuk Szerbia vezetőit, hogy működjenek együtt az Egyesült Államokkal és partnereivel olyan közös célok elérésében, mint a koszovói szerb kisebbség jogainak, biztonságának, kultúrájának és megélhetésének védelme" - olvasható Rice közleményében.
A hivatalos afrikai látogatáson tartózkodó Bush elnök ugyanaznap korábban nem hivatalos formában már elismerte a Szerbiából kivált tartomány függetlenségét. Bush a tanzániai Arushából az NBC amerikai televíziónak adott interjúban úgy fogalmazott: "a koszovóiak immár függetlenek". Kijelentette, hogy ő és kormánya támogatta és támogatja Koszovó függetlenségét.
"Kíváncsian várjuk, hogyan alakulnak a fejlemények. (...) Az Ahtisaari-terv az útmutató a további lépésekhez" - mondta Bush.
A hétfői The New York Times már megelőlegezte, hogy Nagy-Britannia, Franciaország és Németország után várhatóan a következő napokban az Európai Unió több más tagállama is hivatalos bejelentést tesz az elismerésről.