szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német külügyminiszter "nyugalomra és önmérsékletre" intett minden érintett felet azután, hogy a koszovói parlament vasárnap kinyilvánította a zömmel albánok lakta dél-szerbiai tartomány függetlenségét. Hogyan reagált a többi ország?

Ünneplő tömegek. Galéria, kattintson!
© AP
Elsőként Albánia üdvözölte Koszovó függetlenségének vasárnap történt kikiáltását. Sali Berisha albán miniszterelnök kijelentette: hazája Koszovó "újjászületésének" napjaként tekint ezentúl február 17-re. A függetlenség kinyilvánítása "fontos fejlemény" Koszovó számára - értékelte a pristinai parlament lépését a brit külügyminisztérium. Mint a Foreign Office szóvivője rámutatott, hivatalos nyilatkozat hétfőn várható, az EU-külügyminiszterek brüsszeli tanácskozása után.
   
A koszovói függetlenség által kiváltott "dominó effektus" veszélyére figyelmeztetett a cseh államfő. Václav Klaus egy prágai tv-állomásnak nyilatkozva kifejtette: a II. világháború utáni Európában "példa nélküli egy ilyen lépés", az elszakadás egyoldalú kinyilvánítása. Ennek nyomán a földrész más országaiban is követésre találhat a koszovói példa - fogalmazott. Mint Klaus hozzátette, a Cseh Köztársaság az Európai Unión belüli többségi állásponthoz fog csatlakozni a független Koszovó elismerésének a kérdésében.

Az Egyesült Államok "tudomásul vette" Koszovó függetlenségének kikiáltását, egyúttal nyugalomra szólította fel a tartomány valamennyi közösségét - jelentette be Sean McCormack, a washingtoni külügyminisztérium szóvivője. A Vatikán megfontoltságra inti Szerbia és Koszovó politikai vezetőit - áll a Szentszék szóvivőjének vasárnapi közleményében. Federico Lombardi arra kérte a feleket, tegyenek meg mindent az erőszakos kilengések elkerüléséért.
© AP



 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!