szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"A magyar államtól kapnak támogatást, mégis annak költségvetését segítenek megrövidíteni" - számol be szalagcímben címoldalán a pozsonyi Új Szó szombati száma arról, hogy a révkomáromi Selye Alapítvány vezetőjének magánvállalkozása a magyarországi adórendszert megkerülő szolgáltatás keretében magyarországi vállalkozóknak intéz szlovák gépkocsirendszámokat.

A lap több írásban is ismerteti és "etikátlan ügyletnek" minősíti, hogy a szlovákiai magyar vállalkozó, Szabó Zoltán, a Selye János Egyetemért Alapítvány ügyvezetője, a Ganador Kft. tulajdonosa, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjének kitüntetettje által vezetett alapítvány nevéhez olyan ügyletek kötődnek, amelyek révén "több millió koronával segítettek megrövidíteni a magyar költségvetést, miközben bevételeik nagy része magyar közpénzekből származott".

A Selye János Egyetemhez közeli Pro Selye Universitas alap tulajdonában levő épületben székelő
Ganador Kft. magyarországi vállalkozások szlovákiai cégbejegyzését segíti, ami mostanság a 19 százalékos, egykulcsos szlovákiai adórendszer előnyei miatt igencsak szapora jelenség. Mint a lap írja, "ezen kívül magyar vállalkozóknak segít szlovákiai rendszámot szerezni", s ezáltal a magyarországi vállalkozók (egyenként) "több százezer forinttal rövidíthetik meg" azt a "magyar államkasszát, amelyből viszont a Szabó által éveken keresztül irányított alapítvány sokmilliós támogatásokat kapott".

Az Új Szó emlékeztet: a Selye János Egyetemért Alapítványt 2001-ben azért hozták létre, hogy magyarországi egyetemek kihelyezett révkomáromi képzéséit intézze. "Magyar állami pénzekből ingatlanokat vásároltak és újítottak fel". 2006-ban a szervezet a szlovákiai alapítványok nagyságrendjében a 12. helyet foglalta el, közel 40 millió koronás évi bevétellel. 

"Az alapítvány a Selye Egyetem létrejötte után felszámolás alá került, ingatlanjainak nagy részét a Pro Selye Universitas nonprofit alap vette át. Hivatalosan már a Danubius kollégium is az alap tulajdona, ám még mindig az alapítvány kezeli" - írja a lap. 

A lap megjegyzi, hogy magyarországi becslések szerint Magyarországon tízezer Szlovákiában bejegyzett gépjármű közlekedik, s ezáltal a magyar költségvetés "több százmillió forinttól esik el".

"A Miniszterelnöki Hivatal tájékozódni fog és arra kéri az alapítványt, hogy vizsgálja ki az ügyet. Az esetleges további lépésekről ennek fényében lehet dönteni" - közölte Daróczi Dávid, kormányszóvivő a hírre reagálva. 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!